Korniki w ogrodzie – jakie kroki podjąć?

texture-5094365_960_720

Miejmy nadzieję, że twoje drzewa i krzewy nigdy nie zostaną zaatakowane przez chrząszcze, abyś nie musiał zastanawiać się jak zwalczyć korniki. Tym bardziej, że trzeba – bo wwiercają się w roślinę, niszcząc system transportu składników odżywczych i osłabiając ogólny stan zdrowia. Jeśli zarażenie jest wystarczająco poważne, może dojść do całkowitej degradacji drzewa. Bardzo trudno je kontrolować, ale oto kilka sposobów na pozbycie się.

Mądrze wybieraj drzewa i krzewy i dbaj o ich zdrowie

Może się to wydawać bardzo oczywiste, ale najlepiej jest podjąć kroki, aby w ogóle nie dopuścić do inwazji kornika. Zaczyna się od wyboru drzew i krzewów, które są przystosowane do wzrostu w Twojej okolicy; gatunki słabo przystosowane będą walczyć i mieć problemy zdrowotne. Upewnij się, że jest prawidłowo sadzone i dobrze podlewana, aby ograniczyć stres, przez który przechodzi drzewo. Jeśli utrzymasz roślinę w zdrowiu, ma ona znacznie większą szansę na to, że nie zostanie zaatakowana, i większą szansę na przeżycie, jeśli tak jest.

Chroń drzewo lub krzew przed skaleczeniami i złamaniami.

Nie wykonuj przycinania, gdy wiadomo, że w okolicy znajdują się chrząszcze. Nie zostawiaj świeżo ściętego drewna w pobliżu, ponieważ zapewni to chrząszczom miejsce do rozmnażania się. Różne gatunki korników atakują różne gatunki drzew i krzewów, więc nie sadzić gatunków dotkniętych chorobą, jeśli w okolicy były znane inwazje. Możesz także wypróbować gatunki, o których wiadomo, że mają pewną odporność.

Zatrudnij licencjonowanego aplikatora pestycydów

Trudno jest kontrolować korniki środkami chemicznymi, chyba że ataki zostaną wykryte bardzo wcześnie. Stosowane pestycydy są również bardzo drogie i zwykle nie są dostępne dla właścicieli domów. Jeśli jednak masz cenne drzewa, które chciałbyś spróbować uratować, wezwij licencjonowanego aplikatora pestycydów. Mogą być w stanie uratować drzewa, opryskując pnie podczas nalotu osobników dorosłych.

Drzewa i krzewy, które były atakowane w przeszłości, ale nie mają już korników, nie powinny być opryskiwane. Nie należy również opryskiwać gatunków, na które nie ma wpływu rodzaj obecnego kornika. Drzewa, które są silnie dotknięte przez inwazję, nie mogą zostać uratowane przez pestycydy.

Przycinaj dotknięte problemem gałęzie

Jeśli problem kornika zostanie zauważony wystarczająco wcześnie, możesz przyciąć wszystkie zaatakowane gałęzie. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nowe rany po cięciu mogą przyciągnąć więcej szkodników. Poznaj miesiące, w których latają dorosłe chrząszcze i staraj się unikać przycinania w tym czasie.

Ścinaj zakażone drzewa i krzewy

Niestety wycinka zakażonych drzew lub krzewów jest w większości przypadków jedynym pewnym sposobem zwalczania korników. Zwykle, zanim problem zostanie zauważony, plaga jest zbyt rozległa, aby można było ją kontrolować. Pestycydy nie są w stanie zniszczyć dużych populacji korników. Nie ma też sensu przycinać, jeśli dotyczy to całej rośliny. Jeśli masz wiele podatnych drzew, przerzedzenie ich może zwiększyć szanse na przetrwanie pozostałych.