Każdy mieszkaniec dużego miasta, chociaż raz zadawał sobie pytanie: lepiej jeździć komunikacją miejską czy samochodem? Co przemawia za jazdą zbiorową komunikacją, a co za samochodem? Przedstawiamy wszystkie za i przeciw.
Komunikacja miejska zalety
- Niskie koszty podróży – pomimo tego, że w wielu miastach komunikacja miejska jest droższa z roku na rok, to i tak w większości przypadków bardziej opłaca się nią poruszać. Miesięczny bilet na przykład w Krakowie kosztuje 80 zł, podczas gdy codzienna jazda do pracy samochodem wynieść może nawet 500 zł miesięcznie.
- Dbanie o środowisko – wiele polskich miast wprowadziło autobusy hybrydowe lub elektryczne, co sprawia, że emitują one znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż te spalinowe. Jest tendencja do całkowitego wyeliminowania autobusów komunikacji miejskiej napędzanych paliwami tradycyjnymi.
- Nie trzeba się koncentrować – nie ważne czy jedziemy o 5 rano niewyspani, czy o 17 po południu w największych korkach – nie trzeba skupiać swojej uwagi na bezpiecznym prowadzeniu.
- Możliwość spędzenia czasu w komunikacji w przyjemny sposób – jadąc samochodem czy stojąc w korkach trzeba być nieustannie skupionym, jednak jadąc komunikacją miejską można pozwolić sobie na relaks: czytać książkę czy oglądać serial.
Komunikacja miejska wady
- Opóźnienia – spowodowane korkami, nie mamy na nie wpływu. Pomimo tego, że autobus powinien być na przystanku o wyznaczone godzinie spóźnia się, co jest spowodowane korkami.
- Tłok – bardzo duża ilość osób, szczególnie w porannych i popołudniowych godzinach sprawia, że w autobusy się tłoczą. Czasami do tego stopnia, że nie można do nich wsiąść i trzeba czekać na kolejny.
Jazda samochodem zalety
- Komfort – to niewątpliwie największa zaleta, która skupia w sobie brak konieczności tłoczenia się, podejmowanie samodzielnych decyzji o drodze, brak konieczności zatrzymywania się na przystankach,
- Duże koszty – chcąc jeździć codziennie do pracy samochodem musimy płacić za paliwo. Często są to kwoty kilkuset złotowe, w zależności od paliwa.
- Mało miejsc parkingowych – nie ma chyba w Polsce dużego miasta, które nie miałoby problemu z miejscami parkingowymi. Samochodów jest o wiele za dużo, niż mogą pomieścić nasze miasta. Czasami można spotkać specjalne prywatne parkingi, na których można zostawić samochód. Parking Kraków oferuje coś podobnego. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.
- Strefy płatnego parkowania – jeśli zdecydujemy się już na podróż samochodem do centrum to mamy dwa wyjścia – prywatne parkingu albo te w strefie. I jedna i druga opcja jest płatna. Wydaje się jednak, że lepiej zostawić auto na strzeżonym parkingu prywatnym, ponieważ będzie ono chronione.
Polecamy:
– Wynajem samochodów w Krakowie – czy to dobra opcja?
Mieszkam pod Warszawą, ale mój znajomy bardzo polecił mi skup aut Kraków. Ktoś może wie czy dojeżdżają do klienta w tygodniu lub w weekendy?