Dieta ketogeniczna – sposób na jedzenie i piękną sylwetkę!

girl-1154734_960_720

Dieta ketogenna lub ketonowa, ketogeniczna lub po prostu keto – staje się coraz bardziej popularna i nie bez powodu – pomogła wielu ludziom schudnąć, żyć zdrowiej i uzyskać więcej energii. Czym dokładnie jest dieta ketogeniczna?

W tym artykule opiszemy, czym jest, co jeść, czego nie, kto powinien to robić i jak najlepiej zacząć. Keto może być fantastycznym narzędziem, ale podobnie jak poręczny młotek, ważne jest, aby zrozumieć, co to jest, kiedy go używać, jak prawidłowo go używać i co robić, gdy nie działa.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Krótko mówiąc, dieta ketogeniczna jest sposobem na jedzenie, który powoduje, że twoje ciało spala tłuszcz (w postaci ketonów) zamiast cukru (w postaci glukozy / glikogenu). Ty wywołujesz spalanie tłuszczu, jedząc dużo tłuszczu i bardzo mało węglowodanów.

Istnieje wiele nieporozumień na temat tego, ile tłuszczu, białka i węglowodanów powinieneś jeść, a to dlatego, że istnieje obecnie kilka rodzajów planów diety ketonowej. Większość badań koncentrowała się na diecie ketonowej o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu (standardowej). Ale jeśli szukasz korzyści z odchudzania, lepsza niż dieta wysokotłuszczowa może być odmiana wysokobiałkowa diety ketonowej.

Krótka historia diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna (lub keto, jak ją teraz nazywamy) została pierwotnie zaprojektowana przez dr Russella Wildera – aby pomóc w leczeniu dzieci z napadami padaczkowymi. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku stała się bardzo popularna jako skuteczny sposób leczenia padaczki, ale ponieważ leki przeciwdrgawkowe stały się bardziej rozpowszechnione w latach czterdziestych XX wieku, dieta ketonowa została odłożona na półkę (pomimo jej skuteczności).

W ostatnich latach popularność diety niskowęglowodanowej (lub Atkinsa) spowodowała odrodzenie zainteresowania planem diety ketonowej, tym razem jako bardzo skutecznej metody odchudzania – a zwłaszcza w kontekście utraty tłuszczu. Wiele osób odkryło, że dieta ketogeniczna pomaga im zachować zdrowie i dobrą formę.

Brzmi jak świetny plan, prawda? Jednak gdy wspominasz dietę ketonową pracownikom służby zdrowia, możesz u nich zauważyć pewne zamieszanie i dezinformacje. Główne zamieszanie pojawiło się z powodu 2 bardzo podobnych brzmiących słów: ketozy i kwasicy ketonowej. Brzmią podobnie, ale w rzeczywistości są bardzo różne.

Jaka jest różnica między ketozą a kwasicą ketonową?

Kiedy jesteś na diecie ketonowej, twoje ciało przechodzi w stan ketozy, czyli stanu metabolicznego, który występuje, gdy twoje ciało używa ketonów jako podstawowego źródła energii zamiast glukozy.

Podczas ketozy twoje ciało rozkłada tłuszcz, aby wykorzystać go jako energię zamiast zużywać węglowodany na energię (jak zwykle dzieje się, gdy jesz jedzenie zawierające węglowodany). Jeśli chcesz spalić tłuszcz, ketoza może być bardzo dobra. Zmusza twoje ciało do spalania tłuszczu jako paliwa, szczególnie tłuszczu w twoich „obszarach problemowych”, które były przechowywane w twoim ciele przez długi czas.

Z kolei kwasica ketonowa jest bardzo poważnym schorzeniem, które zwykle występuje u chorych na cukrzycę typu 1 (i bardzo rzadko u osób w końcowym stadium cukrzycy typu 2).