Karta Ekuz krok po kroku – gdzie i jak wyrobić w Krakowie?

Trip-Abroad

Czym jest karta Ekuz? Karta Ekuz to bardzo korzystna inicjatywa, która pozwala zaoszczędzić duże pieniądze podczas urlopów, wycieczek i innych wyjazdów za granicę. Ten dokument upoważnia do pokrycia kosztów medycznych przy pośrednictwie NFZ podczas pobytu w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Nie jest to oczywiście opieka na poziomie prywatnego ubezpieczenia, jednak nie ponosi się za kartę Ekuz jakichkolwiek kosztów, wystarczy sobie ją wyrobić.

Wszystko, co trzeba poświęcić to kilka godzin czasu, a można cieszyć się wakacjami wolnymi od stresu związanego z kosztowną hospitalizacją. Służba zdrowia w Polsce jest w przeważającej części darmowa dla wszystkich obywateli, jednak w niektórych krajach na zachodzie system ten funkcjonuje inaczej, nie pokrywają one też leczenia osób, które nie są tam zarejestrowane. Niefortunny wypadek, nawet jeśli nie będzie groźny sam w sobie, jednak wymagający interwencji lekarza, może narazić cię na naprawdę horrendalne wydatki.

Pierwsze kroki w wyrabianiu karty Ekuz.

Pierwszą rzeczą, o której będziesz musiał pamiętać to pobranie wniosku, dostępne są wersje osobne dla ludzi planujących pobyt czasowy (w tej kategorii mieszczą się wszelakie wyjazdy turystyczne, wczasy, pobyty związane z edukacją) oraz wyjazd związany z pracą. Należy tam wpisać standardowe dane takie jak imię, nazwisko, adres, dane kontaktowe, numer PESEL i datę urodzenia. Poniżej widnieją warunki i zobowiązania związane z kartą Ekuz, które uściślają podpisywany dokument, dlatego warto jest się z nimi zapoznać. Po wypełnieniu rubryk wniosek należy podpisać i wysłać do najbliżej siedziby NFZ.

Można to zrobić za pośrednictwem e-maila (dokument trzeba uprzednio zeskanować), pocztą, faksem, osobiście bądź przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. W Krakowie placówka NFZ znajduje się pod adresem Stefana Batorego 24, 33-332 Kraków, tam zatem powinieneś się skierować. Rozpatrzenie wniosku może zająć nieco czasu, dlatego ważne jest aby pomyśleć o karcie Ekuz nieco przed faktycznym wyjazdem.

Jak odebrać kartę Ekuz.

Podobnie jak ma to miejsce przy składaniu wniosku, kartę Ekuz można odebrać osobiście lub poprzez pocztę (jeśli uprzednio zaznaczyło się odpowiednią rubryczkę). Inaczej sprawa wygląda, jeśli jest się niezdolnym do odebrania jej. Można w takim wypadku upoważnić do tego osobę trzecią. Wniosek jest bardzo prosty i można rozwiązać cały ten problem w zaledwie kilka minut.

Nieważne czy mieszkasz w Krakowie, czy interesuje cię raczej Ekuz poznań (www.polisaturystyczna.pl), procedura zawsze wygląda praktycznie tak samo, zmienia się jedynie adres. Jeśli wciąż masz wątpliwości odnośnie procesu wyrabiania karty Ekuz, to warto jest odwiedzić oficjalną stronę Narodowego Funduszu Zdrowia w celu zaczerpnięcia informacji bądź skontaktowanie się z nimi telefonicznie. Aby uniknąć nieprzyjemnych wypadków, dobrze jest też dowiedzieć się, do jakiej grupy obywateli, którym karta Ekuz przysługuje, się należy, gdyż zależnie od tego zaświadczenie to ma różne okresy ważności.