Karnisz – widoczny czy nie? Pomagamy podjąć decyzję!

kraków panele

Decydując się na zasłony w domu, większość ludzi skupia się na doborze tkanin i projektowaniu zasłon, nie zastanawiając się jednak, jak będą wieszane. Wybór odpowiedniego karnisza lub prowadnicy, zwanych łącznie „osprzętem karniszowym”, jest ważną decyzją projektową zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia.

Dlatego opracowaliśmy kompleksowy przewodnik wyjaśniający podstawowe kwestie związane z projektowaniem przy wyborze idealnego karnisza lub prowadnicy do Twojego domu.

Ukryty czy widoczny?

Pierwszą kwestią przy wyborze osprzętu do zasłon jest decyzja, czy chcesz, aby karnisz lub prowadnica były widoczne po zawieszeniu dekoracji okiennej. Niektóre karnisze metalowe pojedyncze są zaprojektowane tak, aby były dość dyskretne, aby nie zostały zauważone po zainstalowaniu (lub całkowicie ukryte), podczas gdy inne mogą stanowić uderzający element dekoracyjny, który poprawi wygląd Twoich zasłon.

Sprzęt, który ma być ukryty, powinien być:

  • mocny,
  • dobrej jakości,
  • wzbogacony w dyskretny profil.

Typowe metody ukrywania karnisza, w tym umieszczanie go za lambrekinem, instalowanie go we wnęce sufitowej lub grodzi lub ukrywanie go za zasłoną za pomocą systemu haków mocowanych na twarz – są akceptowalne, a w wielu przypadkach nawet polecane.

Karnisze kontra prowadnice

Istnieje wiele terminów opisujących sprzęt używany do powieszenia zasłon. Karnisze i prowadnice są często używane zamiennie, ale jaka jest różnica?

Karnisze

63_320x213Karnisz jest zazwyczaj okrągłym drążkiem wykonanym z drewna, stali lub aluminium. Biegun jest albo prowadzony przez zasłonę (na przykład w stylu z zakładką), albo przez zestaw pierścieni (żabek), do których przymocowana jest kurtyna.

Większość ludzi wybiera karnisze jako element dekoracyjny, który dodają do zasłon. Są one ogólnie zaprojektowane tak, aby były widoczne po zawieszeniu zasłon i często występują w różnych stylach, kolorach i wykończeniach. Większość karniszy ma również szereg opcji końcowych, które dodatkowo poprawiają ich wygląd.

Prowadnice

W przeciwieństwie do karnisza, szyna inaczej znana jako prowadnica wykorzystuje wewnętrzny system śledzenia z poślizgami lub uchwytami do zamocowania kurtyny. Zazwyczaj są one wykonane z aluminium i są dostępne w różnych stylach, kolorach i rozmiarach, aby pasowały zarówno do zastosowań domowych, jak i komercyjnych.

Prowadnice stały się zdecydowanie najpopularniejszym wyborem sprzętu w ciągu ostatnich kilku lat. Główne powody, dla których można się na nie zdecydować w kontekście powieszenia zasłon, to: czysty, minimalistyczny profil – wewnętrzny system pozwala na zawieszenie zasłon z czystszym, bardziej minimalistycznym wyglądem u góry zasłony. Wynika to z tego, że prowadnice są w większości ukryte za kurtyną kurtyny i są na ogół mniej zauważalne niż żabki w klasycznych karniszach. Inną zaletą jest sama przystępność cenowa – mniejszy profil prowadnic oznacza, że często zużywają mniej aluminium, a zatem mogą być bardziej opłacalne niż karnisze o porównywalnych rozmiarach.