Jaki karnisz warto wybrać?

krakow-atrakcje.pl

 

Aranżacja okienna – odpowiednio skomponowana z firan i zasłon – potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza i stworzyć w nim niepowtarzalny klimat. Aby podkreślić urodę tkanin, warto zawiesić je na pasującym do wnętrza karniszu. Powinien on być nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny. Wybierając karnisz okienny, należy podjąć decyzję nie tylko co do materiału wykonania i koloru, ale również co do średnicy drążka oraz jego budowy. Można wybrać zarówno karnisz sufitowy pojedynczy, jak i karnisz podwójny. Który z karniszy jest najlepszy i na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Karnisz drewniany

Na etapie aranżowania wnętrza warto zadać sobie pytanie, jak udekorować okna oraz który model karnisza wybrać. Karnisz drewniany to świetny wybór, jeżeli mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym, prowansalskim, rustykalnym, vintage czy boho. Są to aranżacje wykorzystujące drewno w różnych odcieniach i fakturach, a towarzyszą mu dodatki wykonane z innych naturalnych materiałów, np. kamienia, wikliny, bawełny, lnu czy bambusa. Najczęściej spotykanymi kolorami w tego typu wnętrzach jest szarość, beże i brązy, biel czy pastele. Dodatkowo w stylach vintage i boho drewno idealnie komponuje się z klasycznym szkłem, porcelaną i kryształem oraz metalem w kolorze złota i miedzi. Karnisz drewniany będzie idealnie pasował do parkietu wykonanego z drewna, mebli lub ramy okien i drzwi.

Karnisz metalowy

Karnisz metalowy jest idealnym uzupełnieniem wnętrza w stylu glamour, nowoczesnym, loftowym lub industrialnym. To style wykorzystujące metal w odcieniu złota lub srebra, który prezentowany jest w zestawieniu z szarościami, bielą oraz materiałami typu kamień, cegła lub beton. W stylu industrialnym elementy wnętrza mogą być wykonane z metalu w kolorze miedzi lub czerni. Karnisze metalowe świetnie będą się również komponowały z przeszkleniami, czerwoną cegłą oraz innymi metalowymi dodatkami we wnętrzu. Tkaniny pasujące do wspomnianych stylów, które z powodzeniem można zastosować jako firanki, to materiały naturalne o stonowanych kolorach. W stylu glamour sprawdzą się też kotary z aksamitu, których ciężar z łatwością utrzyma karnisz gruby wykonany z metalu.

Karnisze sufitowy pojedynczy a karnisz podwójny

Na rynku dostępne są karnisze podwójne lub pojedyncze, wykonane z metalu lub drewna. Dzięki temu, że masz szeroki wybór, możesz jak najlepiej dopasować produkt do swoich potrzeb. Karnisz podsufitowy pojedynczy sprawdza się w przypadku, gdy zawieszasz firanki, a w oknach montujesz rolety. Rolety spełniają wówczas funkcję zasłon, dlatego karnisz sufitowy pojedynczy służy jedynie do zawieszenia lekkiej tkaniny ocieplającej klimat pomieszczenia i niwelującej echo. Karnisz sufitowy podwójny sprawdzi się wówczas, gdy chcesz, by aranżacja okienna składała się z firan oraz zasłon – zwłaszcza tych wykonanych z grubszych materiałów. Zarówno karnisz podwójny 200 cm, jak i karnisz podwójny 400 cm, spokojnie utrzymają ciężar tkanin, a osobne karnisze do firan i zasłon okiennych będą wygodne i praktyczne w użytkowaniu. Warto podkreślić, że podwójny karnisz od ściany do ściany pozwoli Ci na stworzenie dekoracyjnych upięć z firan, zasłon lub połączenia obu tych materiałów.

Na co zwrócić uwagę wybierając karnisze podsufitowe?

Wybierając karnisze podsufitowe, zwróć uwagę na średnicę ich drążka. Powinna być ona dopasowana do długości okna oraz rodzaju firan i zasłon, które zawiesisz. Jeśli drążek będzie zbyt cienki w stosunku do zwisających tkanin, karnisz może nie utrzymać ich ciężaru lub będzie to wyglądało niekorzystnie. Z kolei zbyt duża średnica drążka, w zestawieniu ze zwiewnymi i lekkimi firankami, obciąży wizualnie całość kompozycji i odciągnie wzrok od delikatnej tkaniny. Pamiętaj też, że im mniejsza średnica drążka, tym większą ilość wsporników musisz zastosować do wzmocnienia konstrukcji. Poza tym karnisz krótki, np. karnisz 80 cm będzie wymagał mniej wsporników niż karnisz 450 cm. Wybierając konkretny produkt, zwróć także uwagę na kształt zakończeń karnisza, który powinien być dopasowany do innych elementów dekoracyjnych znajdujących się we wnętrzu, np. gałek meblowych, klamek czy nawet kształtu kloszy lamp.