Kalibracja alkomatów w Krakowie – komu zlecić i za ile?

kalibracja-alkomatow-w-krakowie-komu-zlecic-i-za-ile

Wysoka grzywna, utrata prawa jazdy, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności – na takie konsekwencje prawne naraża się kierowca, który prowadzi po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Wiele wskazuje na to, że z roku na rok kary będą coraz sroższe, dlatego coraz więcej osób zaopatruje się w osobiste alkomaty. Jednak żeby urządzenie nie wprowadzało w błąd, trzeba poddawać je okresowej kalibracji – gdzie w Krakowie można zlecić taką usługę?

Dlaczego alkomat wymaga kalibracji?

Podobnie jak inne urządzenia pomiarowe, alkomaty wyposażone są w czujniki, które z różnych przyczyn mogą się rozregulować. W efekcie wskazania alkomatu będą odbiegały od rzeczywistości. Przykładowo w oddechu osoby całkowicie trzeźwej urządzenie może wykryć zawartość alkoholu i badany będzie zmuszony zrezygnować z prowadzenia pojazdu. Jednak znacznie gorsze konsekwencje mogą spotkać osobę nietrzeźwą, u której alkomat wykryje zbyt niskie lub zerowe stężenie alkoholu. W tej sytuacji badany nie ma świadomości, że może stracić prawo jazdy, zapłacić wysoką grzywnę, a nawet zostać pozbawiony wolności. Nie mówiąc już o tym, że nietrzeźwy kierowca stanowi poważne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

Kiedy trzeba oddać alkomat do kalibracji?

Kalibracja alkomatów w Krakowie nie powinna nikomu przysporzyć problemów – w dużym mieście bez trudu można znaleźć firmę, która zajmuje się sprzedażą i serwisowaniem takich urządzeń. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy przekazać swój alkomat specjalistom. Najlepiej sprawdzić to w instrukcji sprzętu, ponieważ niektóre modele trzeba serwisować co kilkadziesiąt, a inne co kilkaset pomiarów. Najlepsze alkomaty pozwalają wykonać nawet kilka tysięcy badań. Jednak nie liczba pomiarów jest tutaj najważniejsza, ponieważ sensory mogą rozregulować się szybciej pod wpływem czynników zewnętrznych. Jakich?

Alkomat może potrzebować wcześniejszej kalibracji w przypadku:

  • przechowywania urządzenia na mrozie (wskazana temperatura pokojowa);
  • przechowywania urządzenia w zbyt wysokiej temperaturze, np. rozgrzanym samochodzie;
  • uszkodzenia mechanicznego (dlatego nie należy zostawiać alkomatu w miejscu łatwo dostępnym dla dzieci);
  • nieprawidłowego użytkowania (badania nie można wykonywać tuż po spożyciu alkoholu, trzeba odczekać ok. pół godziny);
  • przechowywania urządzenia w pobliżu alkoholu;
  • stosowania słabych baterii lub doprowadzania do ich rozładowania.

Gdzie można oddać rozregulowany alkomat do kalibracji?

Kalibracja alkomatów w Krakowie może odbyć się bardzo sprawnie – żeby przekazać urządzenie do regulacji, nie trzeba szukać firmy w najbliższej okolicy czy jechać na drugi koniec miasta. Urządzenie można wysłać pocztą lub kurierem, przy czym należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki. Taką usługę oferuje na przykład firma DO-AN z siedzibą w dzielnicy Bieńczyce – alkomat można odesłać na adres: ul. Fatimska 64, 31-831 Kraków. Do przesyłki należy dołączyć kartkę ze swoimi danymi wraz z adresem, na jaki serwis powinien odesłać sprzęt. Oprócz standardowej kalibracji serwis może wykonać adiustację, czyli przywrócenie fabrycznych ustawień urządzenia.

Ile kosztuje kalibracja alkomatów w Krakowie?

Koszt dostrojenia alkomatu może wynosić od 60-80 złotych do nawet 600 złotych w zależności od modelu – im bardziej skomplikowany sprzęt, tym droższa usługa. Kalibracja urządzeń o profesjonalnym przeznaczeniu (dowodowe, barowe, policyjne) kosztuje więcej niż regulacja alkomatów do użytku prywatnego. Często przy zakupie urządzenia można liczyć na bezpłatną kalibrację przez pewien okres, np. 12 miesięcy. Poza tym producenci oferują zniżki dla swoich klientów, np. w formie kodów promocyjnych dostępnych w aplikacji mobilnej.

Na stronie doan.com.pl można sprawdzić, ile kosztuje kalibracja danego modelu alkomatu. W cenniku znalazły się urządzenia takich marek jak AISKO, ALCOFIND, ALCOFORCE, ALCONOSE, ALKOHIT, CAOS, DRAGER, PROMILER i SENTECH. Jeżeli urządzenia nie ma na liście, wystarczy zadzwonić pod numer +48 609 055 303 lub +48 12 648 02 48 lub napisać e-mail na adres: fatimska@doan.com.pl