Co zrobić, by dom stał się jeszcze bardziej bezpieczny?

Kamera i alarm podstawowym zabezpieczeniem każdego domu

Dom to miejsce, w którym bardziej niż gdziekolwiek indziej chcemy czuć się bezpieczni. Nie życzymy sobie zatem nieproszonych gości, którzy lubią zawitać zwłaszcza pod naszą nieobecność. Nie lubimy też, gdy przydarzają nam się niechciane zdarzenia losowe typu zalanie czy pożar. Warto więc wykorzystać zdobycze technologii w trosce o bezpieczeństwo własne oraz wszystkich domowników.

Bezpieczny dom posiada monitoring

Ukryta lub widoczna z daleka kamera rejestruje wszelkie zdarzenia wokół domu. Możemy obserwować w czasie rzeczywistym, co dzieje się wokół domu niezależnie od tego, czy jesteśmy na miejscu czy na drugim końcu świata. Jednym z głównych przeznaczeń monitoringu jest ochrona przed złodziejami. Część z nich odstraszy już sam widok kamery. Jeśli jednak dojdzie do włamania, mamy gotowy materiał dowodowy.

Na monitoring decydują się właściciele zarówno posesji w dużych miastach jak i poza nimi. Montaż kamer do monitoringu w Krakowie, Warszawie i innych miastach nie budzi dziś niczyjego zdziwienia. Coraz większą popularność zyskują tego typu rozwiązania na posesjach poza miastami.

Zainwestuj w lepsze okna

W celu podniesienia bezpieczeństwa domu warto zainwestować w lepsze okna. Dlaczego? Okazuje się, że włamywacze często korzystają z nich w celu dostania się do obiektu. Dlatego warto rozważyć montaż okien o wyższej klasie antywłamaniowej bądź z elementami utrudniającymi otwarcie od zewnątrz. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, by nie zostawiać otwartych czy nawet uchylonych okien, gdy oddalamy się od naszego domu.

Złodzieje wchodzą przez garaż

Jeśli posiadamy garaż połączony przejściem z domem, to jesteśmy w grupie ryzyka. Tak się niestety składa, że złodzieje lubią wchodzić do domów właśnie tą drogą. To zasługa między innymi bram garażowych, które nierzadko nie posiadają antywłamaniowych zabezpieczeń. Warto więc zadbać o to, by brama garażowa została wyposażona w odpowiednie systemy zabezpieczające przed włamaniami. Również drzwi między garażem a częścią mieszkalną powinny otrzymać solidną ochronę antywłamaniową.

Alarm, gdy coś się dzieje

W procesie zwiększania bezpieczeństwa naszego domu dobrze sprawdzi się też dobry system alarmowy. Nie bez powodu pierwsze skojarzenie, gdy myślimy o alarmie, to ochrona przed złodziejami. Służy on w końcu do ostrzegania o włamaniu czy napadzie tu i teraz. I chociaż obecne na rynku instalacje alarmowe to prawdziwe kombajny do zarządzania domem i ogrodem, to nie zapominajmy o pierwotnej funkcji alarmu, jaką jest właśnie ochrona przed nieproszonymi gośćmi.

System przeciwpożarowy podnosi poziom bezpieczeństwa w domu

Bezpieczeństwo domu to nie tylko ochrona przed złodziejem. To także wszelkie działania, które mają zapobiec wystąpieniu nieprzewidzianych zdarzeń losowych bądź zminimalizować ich skutki. W skład tego typu zabezpieczeń wchodzą m.in. systemy przeciwpożarowe.

Zadaniem tego typu systemów jest wczesne wykrycie zagrożenia, jak również najszybsze powiadomienie o nim osób, które przebywają w jego obszarze. Systemy przeciwpożarowe odpowiedzialne są za uruchomienie w odpowiednim momencie np. zraszaczy. A jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do większego rozprzestrzenienia ognia, system zawiadamia odpowiednie służby.

Jak widać, inwestując w bezpieczeństwo naszego domu, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Z jednej strony chronimy nasz dobytek przed zniszczeniem bądź kradzieżą, z drugiej zapewniamy bezpieczeństwo domownikom. Warto zatem mieć na uwadze wspomniane kwestie i wybrać taki system zabezpieczenia domu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.