Jeżeli zaczynają się Państwo interesować myślistwem to poniższy artykuł przybliży pojęcia takie jak optyka myśliwska, czy wskaże główne zastosowania lunet myśliwskich.
Czym jest optyka myśliwska?
Dla większości Państwa pojęcie jak optyka myśliwska może nie być znane.
Z optyką myśliwską wiążą się takie rozwiązania jak:
- lunety celownicze,
- lunety obserwacyjne,
- kolimatory,
- lornetki i dalmierze.
Za dobrej jakości lunetę trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od celu Państwa polowań i pory, w której będą one prowadzone.
Do czego sprawdzą się lunety myśliwskie?
Lunety celownicze mogą wykorzystywać Państwo w myślistwie oraz w strzelectwie sportowym. Dają one dużo lepszy punkt widzenia na konkretny cel. Wysokiej jakości luneta myśliwska nie tylko poprawia możliwość obserwacji i dzięki temu polepsza się koncentracja na dany cel. Lunety myśliwskie zwiększają obserwację celu. Jest ona dużo bardziej dokładna oraz jest możliwa nawet przy słabej widoczności. Na rynku dostępne są różnorodne myśliwskie lunety celownicze. Jeżeli zdecydują się Państwo na zakup, warto, aby zostały dopasowane do Państwa potrzeb, w tym jak często i do jakich celów będzie używany sprzęt.
Lunety mogą być wykorzystywane w różnych warunkach. Przykładem jest luneta myśliwska nocna, które daje możliwość obserwacji celu również po zmroku. Luneta noktowizyjna za to może sprawdzi się u tych myśliwych, którzy swoje polowania przeprowadzają w nocy albo wcześnie rano. Dzięki takiemu sprzętowi poprawia się celność, nie patrząc na to jakie są w danej chwili warunki. Wśród myśliwych popularna jest również luneta termowizyjna.
Co ważne dla Państwa lunety myśliwskie powinny mieć odpowiednie zamocowanie do broni. Warto, aby wyposażyli się Państwo w potrzebne do tego akcesoria, aby zamontować wygodnie dany rodzaj broni.
Powiększenie w takich lunetach może wynieść od 1 razu do nawet 30-stu razy. Średnice w obiektywach mogą wynieść:
- 22 mm
- 24 mm
- 42 mm
- 44 mm
- 50 mm
- 56 mm
Dostępne są wersje z szyną lub bez.
Jak wygląda konserwacja lunety?
Warto, aby pamiętali Państwo o specjalnym czyszczeniu soczewki obiektywu i okularu. Wszystko przez pokrycie ich bardzo delikatną warstwą antyrefleksyjną. Luneta, gdy nie jest używana, powinna mieć osłonięte szkła. Aby wyczyścić szkła z kurzu warto używać sprężonego powietrza o właściwej jakości. Powinno być osuszone i pozbawione cząstek stałych. Aby usunąć zanieczyszczenia stałe należy użyć pędzli, ściereczek z właściwych materiałów oraz specjalistyczne płyny. Nie poleca się czyszczenia czystą wodą.