Jeśli eksport to samolotem

plane-2077178_1280

Prowadzisz firmę i zastanawiałeś się nad eksportem swoich towarów? A może znalazłeś już kogoś do współpracy w innym kraju, ale Twój problem polega na tym, że z najbliższego lotniska Twój ładunek nie może polecieć?

Krótka historia towarowej spedycji lotniczej 

Historia lotów towarowych (z angielskiego – air cargo) jest dosyć długa, bo pierwszy taki, zlecony przez klienta i zrealizowany, ale nieoficjalny lot zanotowano dopiero prawie 110 lat temu – 7 listopada 1910 roku. Towarem, który transportowano był jedwab. Lot trwał około godziny, a wszystko działo się na terenie Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu transport ładunków towarowych bardzo się rozwinął, a na rynku powstało wiele firm zajmujących się przewożeniem drogą lądową ładunków pomiędzy różnymi lotniskami. Podobnie było z pierwszym transportem jedwabiu w 1910 roku – materiały zostały przewiezione z lotniska do sklepu samochodem.  Pierwsze komercyjne linie lotnicze były tworzone dopiero po 1945 roku, czyli po zakończeniu II wojny światowej.  Spedycja lotnicza towarów okazała się bardzo pomocna w 4 lata później, kiedy w maju po blokadzie berlińskiej droga powietrzna była wyłączną ścieżką komunikacyjną dla dostaw do Berlina Zachodniego.  Mimo tego, air cargo nie stało się bardziej powszechne niż transport osób.

Nowoczesne air cargo, czyli co się zmieniło od 1910 roku?   

kołpaki do samochodu sklepKiedy w 1910 roku po raz pierwszy profesjonalnie transportowano towar przy użyciu samolotu, zapewne nikt nie spodziewał się, że za jakieś 100 lat klienci będą mieć możliwość stałego monitorowania lotu w czasie rzeczywistym. Taką opcję oferują obecnie linie lotnicze. Dodatkowo dla zmniejszenia papierologii i formalności związanych z załatwieniem transportu, w branży spedycji towarowej uznaje się elektroniczne listy przewozowe. Na rynku funkcjonują też firmy zajmujące się transportem towarów lotniczych drogą lądową. Przykładem firmy, która oferuje tego typu usługi jest Compex Logistics. Transport towarów między lotniskami nie musi być problemem! Wspomniana firma transportowa z Krakowa, może pochwalić się swoją nienaganną działalnością co potwierdzają pojawiające się opinie wystawione przez firmy, które miały okazję z nimi współpracować.

Air cargo dla Ciebie: korzyści z transportu lotniczego towarów

Jakie są zalety korzystania air cargo? Co możesz zyskać decydując się transportowanie towarów w ten właśnie sposób? Pierwszą i najważniejszą zaletą jest szybkość. Wybierając spedycję samolotową wiesz, że wysłany przez Ciebie towar stosunkowo szybko dotrze na miejsce docelowe. Air cargo to przewożenie towarów bez zatorów, bo przecież w powietrzu nie ma korków. Szybkość i solidność jest ważna w obecnych czasach – zapewniając szybką dostawę i sprawną realizację zlecenia, budujesz reputację w oczach Twoich zagranicznych współpracowników i kontrahentów. Dodatkowo, jak pokazują statystyki, transport lotniczy jest bezpieczniejszy niż drogowy. W powietrzu nie ograniczają cię remonty i niesprawne drogi albo ich zupełny brak w przypadku niektórych zakątków. Samolotem możesz dostać się praktycznie w każde miejsce na świecie, nawet jeśli żaden statek ani samochód tam nie dotrze.

Wady air cargo – o czym musisz wiedzieć?

Spedycja powietrzna ma też swoje wady. Choć w powietrzu nie ma korków i zatorów, może okazać się, że np. śnieżyca lub ulewa opóźni lot. Poza tym, jeżeli interesuje Cię masowy transport międzynarodowy Kraków, samolot może okazać się niewystarczający. Elementem, który odstrasza większość osób od air cargo są koszty związane z tym transportem.