Jeden dzień w Krakowie, a tyle do zobaczenia! Co wybrać?

kraków krakowskie

Kraków urzeka od samego początku. Od wycieczki z przewodnikiem po Auschwitz-Birkenau w godzinach porannych po wycieczkę po Krakowie w godzinach wieczornych – jest tam naprawdę wiele do zrobienia i do zobaczenia. Jeśli jednak będziesz ta dopiero po raz pierwszy i masz okazję zwiedzić miasto na własną rękę – możemy pomóc! Oto punkty na mapie Krakowa, jakich nie możesz pominąć. Dodatkowych informacji szukaj tutaj: przewodnik po Krakowie

Barbakan

Zanim udasz się na Barbakan koniecznie posil się na krakowskim Starym Mieście, najlepiej zatapiając swoje kubki smakowe w ogromnych talerzach świeżo przygotowanych pierogów. Zacznij od tradycyjnych pierogów z kapustą, albo te nieco mniej konwencjonalne w których drzemią pieczone pomidory i pierogi z mozzarellą. Na deser pozwól sobie na nieco inną wersję – pierogi pełne wiśni i pokryte słodkim kremem. Dzięki takiemu ogromnemu obiadowi będziesz mieć dużo siły, by szybko ale porządnie zwiedzić cały Barbakan.

Krakowska wycieczka piesza

Najlepiej skupić się na zwiedzaniu miasta pieszo, ale przygotuj się na to, iż spotkasz się z ogromną grupą turystów z tym samym pomysłem na darmową pieszą wycieczkę po Krakowie. Podobnie jak wiele innych miast europejskich, Kraków ma kilka organizacji, które oferują bezpłatne wycieczki po mieście, przyjmując darowizny jako zapłatę w dowolnej kwocie, którą uznasz za wartą wycieczki. Wycieczki takie jak ta mają wielką wartość – mają charakter informacyjny, są prowadzone przez wyszkolonych przewodników i dzięki nim trafisz we wszystkie najważniejsze historyczne i kulturowe przystanki, jakich można oczekiwać od pobytu w Krakowie.

W czasie dwóch i pół godziny spaceru po Starym Mieście w Krakowie możesz znaleźć wiele miejsc, których nie można przegapić, planując własną podróż do pięknego, malowniczego miasta.

Warto przejść kilkakrotnie przez Barbakan, by formalnie zapoznać się z jego znaczeniem i historią. Ze względu na swoje położenie w mieście, jest to jedno z pierwszych dużych miejsc, które wiele osób zobaczy podczas wizyty.

Zbudowany pod koniec XIV wieku Barbakan był główną fortyfikacją w mieście, a nawet dzisiaj jest jedną z zaledwie trzech takich, jakie wciąż istnieją. W czasie jego budowy Kraków znajdował się w rzeczywistości na terenie Czech i służył jako miasto handlowe drodze do stolic krajów bałtyckich. Średniowieczne mury zbudowane w celu ochrony miasta zostały od tego czasu zburzone, ale Barbakan nadal stanowi zarówno piękny hołd dla inżynierii i architektury, jak i przypomnienie, że miasto kiedyś wymagało nieco bardziej zaawansowanych metod obronnych.

Brama Floriańska

Po podłączeniu bezpośrednio do Barbakanu, mostem zwodzonym, wzniesiono Bramę Floriańską około 1300 r. jako wieżę strażniczą w obrębie murów miejskich. Uznano to za konieczne ze względu na groźbę inwazji mongolskiej. Wieża była wówczas głównym wejściem do Krakowa, chociaż ostatecznie do murów miasta dodano ponad 30 wież. W połowie XIX wieku miasto postanowiło całkowicie zburzyć mury w ramach modernizacji miasta. Brama Floriańska była jedyną wieżą chronioną przed zniszczeniem, a dziś pozostaje jedyną istniejącą budowlą tego typu w mieście.

auschwitz-3485116__340