Jakie są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego?

sara-rolin-olrv-2psncg-unsplash

Podróż samolotem wiąże się z koniecznością przestrzegania licznych przepisów, w tym tych dotyczących wymiarów i wagi bagażu. Zasady różnią się w zależności od linii lotniczych, dlatego przed wylotem warto sprawdzić, jaką walizkę można mieć ze sobą.

Wiedząc, jakie wymiary bagażu podręcznego są dopuszczalne, można lepiej zaplanować podróż i zdecydować, czy nadawać dodatkową walizkę, czy wystarczy ta zabrana na pokład.

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego

Limity dotyczące wielkości podręcznej walizki nie są spójne – każdy przewoźnik ma własne wytyczne. Informacje na ten temat można łatwo znaleźć na oficjalnych stronach internetowych linii lotniczych. Dla przykładu porównajmy kilka większych firm obsługujących liczne połączenia z Polski. W liniach Wizzair można zabrać bezpłatnie jedynie jedną torebkę lub plecak, których wymiary nie przekraczają 42 × 32 × 25 cm. Powinna zmieścić się pod siedzeniem. Dodatkowo możliwe jest zabranie na pokład walizki o wielkości do 56 × 45 × 25 cm, czyli takiej, która zmieści się na półce nad fotelami. Jest to jednak dodatkowo płatne, co znacząco podwyższa cenę biletu. Do samolotu Ryanaira również można zabrać dwie sztuki bagażu podręcznego, jednak za większy z nich będzie trzeba zapłacić. Mniejszy, przewożony w cenie biletu plecak, damska torebka lub aktówka może mieć 40 × 25 × 20 cm, natomiast płatna walizka nawet 55 × 40 × 20 cm przy wadze 10 kg. W przypadku wykupienia usługi pierwszeństwa wejścia za drugą walizkę nie trzeba dopłacać. Przy dobrej organizacji taka ilość miejsca pozwala spakować się nawet na tydzień. Również polski LOT zezwala swoim pasażerom na spakowanie się do dwóch sztuk bagażu. Wymiary walizki mogą wynieść 55 × 40 × 23 cm przy wadze 8 kg, a podręczna torebka czy torba na laptopa nie powinna być większa niż 40 × 35 × 12 cm.

Jak zmieścić potrzebne rzeczy do bagażu podręcznego?

Limity wymiarów bagażu podręcznego często spędzają sen z powiek podróżnym. Każdy musi zdecydować sam, czy podręczny plecak pomieści wszystkie rzeczy potrzebne podczas wyjazdu, czy może dokupienie bagażu rejestrowanego będzie koniecznością. Warto przewidzieć w walizce miejsce między innymi na pamiątki kupione za granicą – w drodze powrotnej może się okazać, że podręczna torba jest na nie zbyt mała. Aby zyskać trochę miejsca i pozwolić sobie na większą wagę bagażu, można zamiast walizki wybrać miękką torbę podróżną. Jej wadą jest jednak konieczność noszenia na ramieniu oraz słabsza ochrona dla przewożonych rzeczy. Dobrze sprawdza się też zasada zakładania najcięższych butów i odzieży wierzchniej na siebie, by nie zajmowały miejsca w walizce. Jednak czasami, zamiast się martwić i kombinować, jak zabrać mniej, lepiej dopłacić za bagaż rejestrowany i cieszyć się znacznie większą swobodą. Do bagażu rejestrowanego można bez obaw spakować alkohol czy kosmetyki w standardowym rozmiarze, a nie tylko w buteleczkach po 100 ml. Bagaż rejestrowany może być naprawdę spory – LOT podaje, że limitem jest bagaż o wysokości 158 cm i wadze 23 kg w klasie ekonomicznej (w biznesowej są to aż 32 kg).