Jak wybrać prawidłowe drzwi do mieszkania? Porady od krakowskich projektantów i architektów!

doorway-3293341_960_720

Kraków jest wiodącym miastem, jeśli chodzi o producentów i dystrybutorów drzwi z litego drewna i materiałów kompozytowych oraz wiodącym dostawcą drzwi wewnętrznych w naszym kraju. Projektanci i architekci działający na jego terenie są zatem bardzo doświadczeni w temacie, a niniejszy poradnik jest wiedzą w pigułce na temat tego, jak za ich porada wybrać prawidłowe drzwi do mieszkania.

Najważniejsza wskazówka projektowa: drzwi są głównym elementem ogólnego wyglądu dobrze zaprojektowanego pomieszczenia, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Ale spokojnie oferty producentów takich jak www.hormann.pl udowadniają, że nie trzeba bankrutować by cieszyć się stylem i jakością. Jak jeszcze można to zrobić?

Aby to wyjaśnić dzisiaj chcieliśmy podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, na temat tego jak z udziałem drzwi stworzyć spójny projekt i wykonać prosty proces wyboru doskonałych opcji wewnętrznych.

Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne?

Wybierz swój styl projektu

Najpierw zawsze zaczynamy od wyczucia stylu projektowania. Magdalena, projektantka z krakowskiej agencji namawia by zadać sobie pytanie o to czy podobają Ci się bogato zdobione detale, proste lub zakrzywione linie, czy bardziej lubisz wygląd rzemieślniczy? Gdy już zrozumiemy, co nasze zmysły kochają i co nienawidzą, możemy szybko zawęzić styl, który chcemy włączyć do przestrzeni. Pamiętaj też, aby zwracać uwagę na rozmiar rzeczywistej przestrzeni, do którą wejdą drzwi, a także ogólny plan projektu pomieszczenia.

Na przykład – dodaje Magda – jeśli jest to mniejsza przestrzeń, w której umieszczasz odważną tapetę, nie chcesz zbytnio tam wnieść też gigantycznych drzwi z wieloma ozdobnymi detalami. Gdyby tak było, prawdopodobnie chciałbyś trzymać się prostszych drzwi, aby skupić się na tapecie lub innym centralnym punkcie. Tak więc, jeśli wybierasz subtelną tapetę, odważ się na te drzwi i baw się nie tylko projektem, ale i kolorem.

Kolejna wskazówka projektowa: jeśli ogólny wygląd przestrzeni ma ciężki design, postaw na bardziej klasyczne drzwi. Ale jeśli ogólny wygląd przestrzeni jest dość prosty, pobaw się dużą i odważną opcją.

Rafał – architekt radzi: nie bój się mieszać! Pewnie myślisz, że musisz wiązać z jednym stylem projektu lub kolorem farby w całym domu, nawet z stolarką, ale zdecydowanie potwierdza, że nie. Możesz łączyć wiele różnych stylów, o ile masz jednolitą paletę kolorów rozsypaną po całym pokoju i domu. Dodaje: zaufaj mi, wszystko będzie się ze sobą wiązało i to wygląda świetnie!

Baw się dobrze w przestrzeni, a skorzystanie z fajnych stylizowanych drzwi jest idealnym miejscem na odważne połączenia! Odcień w jednym pokoju i urozmaicenie w innym. To samo dotyczy kolorów. dodanie koloru do drzwi może uczynić wielką różnicę w zabawie przestrzenią.

Oboje potwierdzają jednak jak ważne jest to, by dobrze dobrać swoje materiały. Po uzyskaniu wyczucia stylu, który chcesz mieć – nadszedł czas, aby wybrać materiał. Zawsze lepiej jest wybierać drzwi przed wybraniem listew, elementów wykończeniowych i obudowy. Czemu? Ponieważ drzwi będą tworzyć największy element w projekcie.