Jak wybrać hulajnogę elektryczną w teren?

scooter-1605608_640

Nie każdy chce jeździć hulajnogą tylko do pracy, nie dla każdego jest to pojazd służący do poruszania się tylko po mieście. Jeśli więc i Ty jesteś zainteresowany hulajnogą, na której prawdziwe emocje poznasz w terenie, warto, byś dowiedział się, w jaki sposób dobrać właściwy model, na co zwracać uwagę oraz które modele są obecnie najmocniejsze na rynku.

Czym wyróżnia się hulajnoga do jazdy w terenie?

Offroad w wykonaniu miłośników hulajnóg jest o wiele zdrowszy niż w każdym innym. Elektryczne silniki nie zanieczyszczają środowiska, są więc nieszkodliwe dla zwierząt czy roślinności leśnej. Jednak nie każda hulajnoga będzie w stanie poradzić sobie na lekkim, szutrowym wzniesieniu, nie mówiąc już wcale o tym, że wiele z nich nie da rady w pełnym błocie i z deszczem.

To oznacza, że hulajnogi terenowe, takie jak na przykład Techlife X9, muszą mieć mocniejsze silniki. To bardzo ważne, by zapewnić przynajmniej dobrą jakość jazdy na piętnastostopniowych wzniesieniach. Choć są i takie modele, jak właśnie X9 od Techlife, które pozwalają na jazdę po wzniesienia o nachyleniu 35 stopni.

Drugi aspekt to koła. Muszą być dość duże, stabilizować jazdę oraz pozwalać na pokonywanie trudniejszych podłoży, co oznacza, że muszą także mieć opony o odpowiedniej szerokości i bieżniku. Dla jakości jazdy znaczenie ma także amortyzowanie, więc najczęściej hulajnogi offroadowe mogą pochwalić się niezależnym zawieszeniem. To najważniejsze, czego musisz od nich wymagać.

Jak wyglądają hulajnogi offroadowe?

Aby jednak pokonywać trudności terenowe, musisz dysponować hulajnogą o doskonałej mocy i wykonaniu. Wygląd większości tego typu modeli jest prosty, ale bardzo dobrze przygotowany. To materiały trwałe, odporne na zachlapanie, zarysowanie oraz zalanie. To dobrze wkomponowana w design bateria pod podestem oraz elementy takie jak mata antypoślizgowa na podeście czy profilowana kierownica.

Do tego także światła, które tutaj nie pełnią tylko funkcji ostrzegawczej, ale de facto powinny dobrze oświetlać drogę, jak robią to na przykład dwie żarówki LED w modelu Techlife X9. Warto także przyjrzeć się, czy nie ma na hulajnodze odblasków i elementów, które umożliwiają lepsze poruszanie się po drogach także po ciemku. Choć nie jest to element najważniejszy, bez wątpienia lepiej, by w Twojej hulajnodze był.

Osiągi, o które trzeba zadbać

Jednak pokonywanie wzniesień, bezszkodowa jazda po różnych terenach, od żwiru, przez błoto, na górach kończąc, to kwestia silnika. Najmocniejszym modelem na rynku jest Techlife X9, który dysponuje dwoma silnikami o moce 1600 W każdy. Szczytowa moc to nawet do 3000 W każdy, nie dziwi więc że ta hulajnoga elektryczna jest w stanie pokonać wzniesienia do 35 stopni bez spadku mocy.

Do tego szybkość jazdy. Musisz zwracać uwagę, by prędkość maksymalna była jak największa. Już 65 km/h w modelach X7 czy X7S od Techlife robi wrażenie. Jeszcze mocniejszy jest model X9. To pokazuje, że aby szybko, skutecznie i bezpiecznie jeździć po górach, w terenie i na zawodach offroadowych, musisz mieć pewność, że masz siłę i moc w swoim pojeździe, który pozwoli Ci na ominięcie problemów.

Kolejna kwestia to bateria. Oczywiście nie ma wątpliwości, że w tym przypadku nie jest dobrze zostać w środku lasu bez mocy w silniku. W przypadku offroadowych hulajnóg musisz wiec poszukać takiej, której zasięg ot przynajmniej 50 km. Dobrze jednak, gdy masz taką, której zasięg sięga nawet 80 km, bo wówczas możesz pozwolić sobie na naprawdę wygodne jeżdżenie daleko od domu i nie musisz martwić się o samochód.

Bezpieczeństwo jest bardzo ważne

Nie ma jednak wątpliwości, że w przypadku jazdy terenowej i wyboru właściwej hulajnogi elektrycznej do tego zadania, musisz patrzeć na bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na system amortyzatorów, wysokość hulajnogi, czyli jej prześwit, ale przede wszystkim na hamulce.

Akurat w modelu X9 zamontowano doskonałe hydrauliczne hamulce tarczowe, ale nie zawsze muszą być hydrauliczne. Jednak w przypadku porównania modelu X7, w którym nie ma hydrauliki, a X9, ta druga ma drogę hamowania o połowę mniejszą, mimo że waży prawie 20 kg więcej.

W bezpieczeństwie liczy się także jakość wykonania, obecność wspomnianych LED-ów dobrej jakości, ale także dobry wyświetlacz, byś w każdych warunkach wiedział nie tylko ile jedziesz, ale także jaki jest Twój aktualny przebieg. To klucz do tego, by przekonać się, gdzie jesteś i ile mocy Ci jeszcze zostało.

Na koniec warto także sprawdzić sposób zabezpieczenia danego pojazdu. Nie jest to samochód, jednak najlepsze modele do offroadu potrafią naprawdę dużo kosztować. To oznacza, że szkoda jest zostawiać tego rodzaju pojazd sam, chyba że ma zabezpieczenia. Np. odpalanie z kluczyka hulajnogi X7, X7S czy X9 sprawia, że żaden z tych modeli nie może zostać odpalony bez niego.

Odpowiednia hulajnoga na offroad

Hulajnoga elektryczna do jazdy terenowej musi być mocna, wytrzymała, dobrze wykonana i ładna oraz bezpieczna. Każdy z tych elementów jest bardzo ważny, więc wszystkie musisz wziąć pod uwagę. A jeśli wciąż nie wiesz, jaką decyzję podjąć, sprawdź podpowiedź: https://electricfeel.pl/blog/hulajnoga-elektryczna-off-road-jak-wybrac/ i wybierz właściwy model dla siebie.