Jak utrzymać podstawowy porządek w kuchni? Porady dla mieszkańców Krakowa i wykaz miejsc z porządną chemią gospodarczą

Person Hands In Blue Glove Cleaning Silver Kitchen Sink

Aby utrzymać naczynia i urządzenia kuchenne w dobrym stanie, ważne jest, aby były czyste. Sprawdź nasz przewodnik dotyczący właściwej pielęgnacji sprzętu kuchennego oraz dowiedz się, gdzie w Krakowie możesz kupić profesjonalne środki czystości.

Wiele osób uwielbia gotować, ale już mniej entuzjazmu widać, jeśli chodzi o sprzątanie. Wtedy kuchnia może szybko stać się polem minowym:

  • kilka noży przykrytych pozostałościami różnych mielonych ziół i pokrojonych w kostkę warzyw,
  • mokra deska do krojenia cuchnącą czosnkiem,
  • dwa lub trzy garnki i patelnie w zlewie pokryte smalcem i wysuszonym sosem,
  • zabrudzona kuchenka wszelkimi wyciekami.

Można czuć się jeszcze gorzej, jeśli w takiej kuchni ma się sporo wysokiej klasy sprzętu kuchennego. Jeśli uważasz, że robisz to samo, przeczytaj te wskazówki, które nakierują Cię na to jak właściwie używać, czyścić i konserwować sprzęt kuchenny, a następnie zajrzyj po profesjonalne środki do czyszczenia kuchni do jednego z tych miejsc:

  • Sprzedaż chemii gospodarczej, Adres: Przy Cegielni 20G, 30-736 Kraków
  • Teper-Kubacka. Chemia i kosmetyki, Adres: Balicka 56, 30-149 Kraków
  • FH. Sklep z artykułami chemii gospodarczej. Klima L., Adres: Żmujdzka 19, 31-426 Kraków

Noże

Dobry zestaw noży to niezbędny element arsenału kuchni, ale dbanie o niego może sprawiać wrażenie pracy na pełny etat. Mimo to będziesz wdzięczny za staranność, gdy zastanowisz się, ile setek złotych oszczędzasz, zachowując swoje ostrza w jak najlepszym stanie, zamiast je wymieniać co kilka lat.

Zawsze używaj noży zgodnie z ich przeznaczeniem – oznacza to nie tylko unikanie sytuacji, takich jak przycinanie plastikowego opakowania tymi ładnymi sztućcami, ale także używanie noży odpowiednio do obierania i krojenia owoców i warzyw, ząbkowanych noży do krojenia bochenków chleba oraz noży rzeźniczych do ćwiartowania mięsa. Dbaj o to, by były zawsze zaostrzone. Ważne jest też, by umyć ręcznie noże po każdym użyciu i nigdy nie pozostawiać ich w wodzie do mycia naczyń (może to doprowadzić do stępienia ostrzy i spowodować, że uchwyty wykonane z drewna lub innych materiałów organicznych ulegną pogorszeniu znacznie szybciej). Zamiast tego wytrzyj ostrze ze stali nierdzewnej płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą, dobrze spłucz i natychmiast i dokładnie wysusz ręcznikiem papierowym.

Przechowuj noże w bezpiecznym miejscu, gdzie ich ostrza nie będą miały kontaktu z potencjalnie szkodliwymi powierzchniami. Idealnym rozwiązaniem jest drewniany klocek nożowy, który można przechowywać na ladzie w celu łatwego dostępu.

Garnki i patelnie

Podczas gotowania na gazie pilnuj by płomienie były wystarczająco małe, aby nie dopuścić do przypalania boków twoich garnków i patelni. Jeśli Twój przepis wymaga wysokiej temperatury, upewnij się, że powierzchnia podstawy patelni jest wystarczająco duża, by pokryć potężne płomienie. Nie pozostawiaj brudnych garnków i patelni siedzieć na noc. Umyj je wewnątrz i na zewnątrz wkrótce po użyciu, ale zawsze pozwól im ostygnąć. Przechowuj je na wieszakach lub na stojaku, jeśli to możliwe, zamiast układać je jeden na drugim.

Artykuł powstał we współpracy z: https://comitor.pl