Jak sprzedać mieszkanie w Krakowie? Jakie formalności, gdzie ogłaszać, czy korzystać z biur nieruchomości

mieszkanie

Wiele osób inwestuje swoje oszczędności w nieruchomości, zwykle dzieje się tak w dużych miastach, w których z czasem zyskują one na wartości, takich jak m.in. Kraków. Z kolei niektórzy dziedziczą mieszkania i nie chcąc zajmować się wynajmem, postanawiają więc je sprzedać. Sytuacji, w których chcemy sprzedać mieszkanie może być wiele, ale jak się za to zabrać? Podpowiemy Wam, w jaki sposób sprzedać mieszkanie w Krakowie.

Gdzie dać ogłoszenie o mieszkaniu na sprzedaż?

Aby trafić do jak największej liczby odbiorców, warto swoje ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania zamieścić w internecie, najlepiej wybrać najpopularniejsze portale, takie jak m.in. sprzedajemy.pl/krakow/nieruchomosci/mieszkania. Aby Twoje ogłoszenie było jak najbardziej widoczne, możesz korzystać z narzędzi do wyróżniania oferty, znajdujących się na większości popularnych serwisów ogłoszeniowych.

Ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania może też być zamieszczone w gazetkach lokalnych lub biuletynach wydawanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Dobrym pomysłem jest też wywieszenie baneru informującego o sprzedaży na balkonie lub między oknami, aby wiedziały o tym także osoby mieszkające w pobliżu, być może znają kogoś, ktoś szuka mieszkania akurat w tej okolicy.

Ważne jest także, aby do oferty dołączyć dokładne zdjęcia, ukazujące naszą nieruchomość w atrakcyjny, ale przy tym nie zakłamany sposób. Warto zamieścić w nim również dodatkowe informacje, takie jak to, gdzie znajduje się najbliższy przystanek komunikacji miejskiej, jakie ciekawe obiekty znajdują się w pobliżu czy jak daleko jest do szkoły i przedszkola.

Dokumenty niezbędne przy sprzedaży mieszkania

Posiadanie odpowiednich dokumentów jest punktem wyjścia do dalszych działań mających na celu sprzedaż mieszkania. Niezbędne są takie dokumenty, jak: kopia aktu notarialnego, wpis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania terenu, zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców, odpis z księgi wieczystej (jeśli mieszkanie należy do spółdzielni mieszkaniowej, wtedy nie trzeba), zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, zaświadczenie o braku zaległości finansowych (np. nieopłaconych mediów).

Sprzedawać mieszkanie samodzielnie czy z pomocą biura nieruchomości?

Jeżeli chcemy zachować cały zysk ze sprzedaży mieszkania, to musimy się tym zająć samodzielnie. Biura nieruchomości pobierają prowizję od każdego sprzedanego przez siebie mieszkania, z czym musimy się liczyć.

Z drugiej jednak strony w zamian za sumę wahająca się pomiędzy 1,5 proc. do 3 proc. wartości transakcji możemy zaoszczędzić bardzo dużo czasu, który bez wątpienia stracimy na każdym etapie sprzedaży. Udział pośrednika może też znacznie przyśpieszyć cały proces ze względu na to, że ma on doświadczenie i jest w stanie dużo szybciej wykonać takie czynności, jak chociażby wycena nieruchomości czy spisanie odpowiednio brzmiącej umowy. Pośrednicy pomagają również w tworzeniu oraz promocji naszego ogłoszenia, a także czuwają nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem i żadna ze stron nie została oszukana