Jak przedstawić mocne i słabe strony w czasie interview?

people-2557396_640

Na rozmowach kwalifikacyjnych często powtarza się pytanie o mocne i słabe strony. Zalicza się ono do wyjątkowo kłopotliwych, gdyż nikt nie lubi sam się oceniać. Trudno mówić o wadach, skoro kandydat chce jak najlepiej wypaść.

Uprzedź rekrutera

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na którą jesteś zaproszony, zostaniesz poproszony o wymienienie swoich zalet i wad. Jeszcze przed spotkaniem w sprawie pracy przygotuj się do tego zadania. Z pewnością pytanie to będzie wtedy dla Ciebie mniej stresujące.

Zastanów się nad mocnymi stronami

Przed rozmową rekrutacyjną sporządź listę swoich zalet. Pisząc ją miej przed oczami ogłoszenie pracodawcy opublikowane na portalu Pracuj.pl. Twoje mocne strony powinny się możliwe adekwatnie odnosić do wymagań stawianych kandydatom na dane stanowisko. Poproś bliską osobę, by pomogła Ci opisać mocne strony.

Jakie są Twoje wady?

Pytanie o wady ma na celu wywołać pewien dyskomfort i zbić z tropu kandydata. To, jaki się z nim zmierzysz, może osobie prowadzącej rozmowę dostarczyć informacji, jak zachowujesz się w niewygodnej sytuacji i jak radzisz sobie z rozmową na trudny temat. Jedną z najgorszych odpowiedzi na pytanie o wady jest stwierdzenie, że ich nie masz. Każdy człowiek posiada słabe strony i rekruterzy dobrze o tym wiedzą. Niech zatem wady, które wyliczysz, nie będą znaczące z punktu widzenia stanowiska, o które walczysz. Pytając o wady osoba prowadząca rekrutację chce dowiedzieć się czy masz cechy, które mogłyby utrudnić Ci wykonywanie obowiązków na danym stanowisku.

Przedstaw wady w odpowiedni sposób

Przedstaw wady w taki sposób, by nie spowodowały u prowadzącego rozmowę kwalifikacyjną żadnych wątpliwości odnośnie tego, czy nie przeszkodzą Ci one w efektywnej pracy. Jeśli aplikujesz na stanowisko wymagające szybkiego działania i podejmowania decyzji, a zupełnie niezwiązane z tworzeniem raportów czy tabelek, możesz powiedzieć, że Twoją wadą jest brak cierpliwości do raportowania i tworzenia rozległych tabel.