Jak na co dzień sprawdzać jakość powietrza w Krakowie?

012

Mimo tego, że jakość powietrza w naszym kraju z roku na rok jest coraz lepsza ciągle istnieją miejsca, w których zanieczyszczone powietrze i smog nadal pozostają dużym problemem. Należy do nich całe południe naszego kraju, w tym Kraków. Aby lepiej zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie oraz skutecznie bronić się przed smogiem, należy regularnie monitorować jakość powietrza w Krakowie. W jaki sposób możemy to zrobić?

Monitoring powietrza w Krakowie w telefonie komórkowym

Najszybszym i najskuteczniejszym obecnie sposobem na samodzielne badanie jakości powietrza w Krakowie są aplikacje mobilne dostępne na telefony komórkowe. Każdy mieszkaniec Krakowa powinien zainstalować taką aplikację na swoim smartfonie oraz codziennie sprawdzać dostępne z jej poziomu dane pomiarowe.

Jest to możliwe dzięki sieci sensorów rozmieszczonych w całej stolicy Małopolski. Ich zadaniem jest badanie jakości powietrza w czasie rzeczywistym oraz dostarczanie przetworzonych danych do aplikacji. Osoby, które nie posiadają smartfonów, najświeższe dane pomiarowe mogą natomiast sprawdzić w Internecie, na stronie www dostawcy usługi.

Dzięki temu każdy z nas ma możliwość przed wyjściem z domu w samodzielnie zweryfikować, jakiej jakości powietrzem oddycha się dziś w Krakowie oraz poszczególnych jego dzielnicach. Pozwala to na lepsze zaplanowanie swoich codziennych aktywności oraz przedsięwzięcie odpowiednich środków, jeśli okaże się, że danego dnia w mieście panuje smog.

Monitoring powietrza w Krakowie – dlaczego warto sprawdzać jakość powietrza?

O tym, że smog jest niezwykle niebezpiecznym dla naszego zdrowia i życia zjawiskiem, nikogo nie trzeba przekonywać. Od lat media oraz prasa alarmują nas o negatywnych następstwach, jakie niesie za sobą oddychanie złej jakości powietrzem. Sprawy nie ułatwia jednak fakt, że na samą jakość powietrza mamy stosunkowo niewielki wpływ – aby ją poprawić konieczne są bowiem całe lata pracy oraz całkowita zmiana funkcjonowania społeczeństwa i przemysłu.

Póki co, ze smogiem musimy się więc nauczyć żyć oraz wiedzieć, w jaki sposób postępować, aby jego obecność jak najmniej odbiła się na naszym zdrowiu. W dbaniu o dobre zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców Małopolski niezwykle istotną rolę odgrywa monitoring powietrza w Krakowie. Mając bowiem świadomość tego, jakiej jakości powietrzem oddychamy danego dnia, mamy możliwość lepszego zaplanowania swojej codzienności i tym samym uniknięcia nadmiernej ekspozycji na silnie zanieczyszczone powietrze.

Jakość powietrza powinniśmy sprawdzać każdego dnia przed wyjściem z domu. Jeden rzut oka na zainstalowaną na smartfonie aplikację powiem nam bowiem, czy dany dzień jest odpowiedni na wypoczynek na świeżym powietrzu, czy też korzystniej będzie zostać w domu. Jeśli okaże się, że nad miastem zalega smog, powinniśmy do minimum ograniczyć czas spędzany na powietrzu, zadbać o szczelne zamknięcie okien i drzwi oraz nie uprawiać sportu na podwórku.

Materiał przygotowany przy współpracy z serwisem Airly oferującym monitoring powietrza Kraków – więcej na Airly.eu.