Jak bardzo zadłużyli się mieszkańcy Krakowa w 2018 roku? Co mówią statystyki?

wallet-cash-credit-card-pocket

Sięganie po różnego rodzaju kredyty czy pożyczki jest z roku na rok coraz bardziej popularne. Ze środków, jakie pożyczamy od banków, finansujemy domy i mieszkania, kupujemy samochody, wyjeżdżamy na wakacje czy robimy większe zakupy. Zadłużanie się jest dosyć podobne w skali całego kraju, jednak mieszkańcy dużych miast biorą kredyty nieco inaczej niż mieszkańcy niewielkich miejscowości.

Mieszkańcy Krakowa w 2018 roku zadłużyli się najbardziej biorąc kredyty hipoteczne. Nadal są one jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania własnego mieszkania. Niewiele jest osób, które mogą sobie pozwolić na kupno własnego M za gotówkę. Każdy kredyt hipoteczny to potężne zobowiązanie finansowe, więc i zadłużenie jest dosyć spore. Póki jednak kredyt jest terminowo spłacany, nie powinien prowadzić do żadnych większych czy mniejszych finansowych katastrof.

Pożyczamy także w firmach pozabankowych

Mieszkańcy Krakowa w ubiegłym roku chętnie sięgali także po pożyczki pozabankowe, dostępne zarówno w oddziałach stacjonarnych firm pożyczkowych, jak i w przestrzeni wirtualnej. W przypadku pożyczek pozabankowych najczęściej sięgamy po niewielkie kwoty, które są ratunkiem w przejściowych kłopotach finansowych. Termin oddania takiej pożyczki zwykle nie jest odległy i należy oddać całą kwotę od razu, bez rozbijania jej na raty. W ostatnim czasie popularne są też pozabankowe pożyczki ratalne, jednak klienci sięgają po nie jedynie w sytuacji wyższej konieczności, gdy na przykład bank odmówi im kredytowania. Pożyczki pozabankowe udzielane na raty są bowiem produktami bardzo drogimi, a ich oprocentowanie jest wielokrotnie większe niż w przypadku pożyczenia takiej samej kwoty w banku. Jeśli więc decydujemy się na taka opcję pożyczkową, trzeba mieć świadomość, że będzie sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyty konsolidacyjne na problemy ze spłatą wielu rat

Pożyczanie pieniędzy w bankach i instytucjach finansowych jest na porządku dziennym nie tylko w Krakowie, ale również w całym kraju. Wielu kredytobiorców nie podejmuje decyzji na podstawie racjonalnej analizy swoich finansów, a pod wpływem emocji. Może to prowadzić do poważnych kłopotów finansowych. Dotyczy to w szczególności osób, które zadłużają się ponad miarę i mają co miesiąc do spłaty wiele rat ie tylko kredytów czy pożyczek, ale również za sprzęt. Nie trzeba długo czekać, by tak duża liczba rat stała się powodem problemów z dopięciem domowego budżetu. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny, który pozwala na połączenie wielu rat w jedną, ale za to mniejszą niż suma co miesiąc spłacanych zobowiązań. Kredyty konsolidacyjne cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów, gdyż są jednym ze sprawdzonych sposobów wychodzenia z finansowych kłopotów.