Istnieje wiele powodów, dla których warto wykonać USG piersi – poznaj je!

breast-5472788_960_720

Niezależnie od tego, czy masz wkrótce 40 lat i chcesz zaplanować swoją pierwszą mammografię, czy też miałaś mammografię i powiedziano Ci, że możesz potrzebować usg piersi Warszawa, poniższe pytania mają na celu udzielenie odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Po co mi przesiewowe USG piersi po mammografii?

W razie potrzeby USG piersi zwykle wykonuje się za pomocą mammografii. Stosowane razem pomagają radiologom zajmującym się piersiami (znanymi również jako Twój lekarz) w lepszym odczytaniu informacji. Istnieje wiele powodów, dla których warto wykonać USG piersi, ale najprostszy to: masz gęstą tkankę piersiową.

Rozmiar i kształt to nie jedyne czynniki, jeśli chodzi o piersi. Gęsta tkanka piersi może czasami utrudniać dostrzeżenie małych mas, które mogą się „ukrywać”. Dlatego USG pozwala nam uzyskać pełniejszy obraz Twoich piersi wraz z mammografią. Dowiedz się więcej o gęstych piersiach i dlaczego ultrasonografia przesiewowa jest skuteczna w badaniu gęstej tkanki piersi – od swojego lekarza, na pewno z chęcią podzieli się z Tobą tą wiedzą.

Co dzieje się podczas przesiewowego USG piersi?

Technik zaprowadzi Cię do innego pomieszczenia, w którym położysz się na stole. Nakłada ciepły żel na Twoją pierś, a następnie przesuwa różdżkę wokół piersi, aby zrobić zdjęcia tkanki. Jeśli coś zostanie znalezione, technik oceni te wyniki w celu dalszego monitorowania i ustali punkt odniesienia wraz z lekarzem.

Co można znaleźć podczas przesiewowego USG piersi?

Lekarze zwracają uwagę na wiele czynników podczas odczytywania wyników badania USG:

– Normalna tkanka – często ma nierówną teksturę i jest inna dla każdej kobiety.
-Cysty – worki wypełnione płynem, które zwykle nie są rakowe (łagodne)
-Gruczolakowłókniaki – Lite, nienowotworowe grudki piersi, które występują najczęściej u kobiet w wieku od 15 do 35 lat.
-Masa – nieprawidłowa tkanka, która może być rakowa lub nienowotworowa.

Jak często będziesz potrzebować USG?

W zależności od gęstości piersi lekarz może zalecić coroczne wykonanie USG wraz z mammografią. Czasami może być konieczne wykonanie badania USG co sześć miesięcy, aby częściej obserwować tkankę piersi i monitorować wszelkie zmiany rozmiaru i kształtu. Ten proces trwa zwykle od 20 do 30 minut.

Co się stanie po zakończeniu badania USG?

Twój lekarz sprawdzi twoją mammografię i USG. Następnie albo powiadomi technika o odkryciach, albo porozmawia z tobą sam na sam, aby omówić dalsze kroki, jeśli takie istnieją.

Czy nadal potrzebujesz corocznej mammografii z USG piersi?

Tak. Coroczna mammografia jest nadal ważna. Wykonanie mammografii może zapewnić najlepsze wyniki w przypadku wykrycia raka, ponieważ wczesne wykrycie może uratować życie. Kiedy masz gęste piersi, USG wraz z mammografią to najdokładniejsze badanie przesiewowe, jakie możesz mieć. Pamiętaj, aby zarezerwować swoją coroczną mammografię – to ważne. Możesz wybrać jedną z wielu dogodnych lokalizacji, z pewnością znajdzie się coś blisko Twojego miejsca zamieszaknia.