Innowacyjne technologie a jakość obrazu – co musisz wiedzieć o telewizorach Q9F

photo-1493809842364-78817add7ffb

W telewizorach Q9F Samsung ukrył wiele innowacyjnych technologii. Na szczególną uwagę zasługują najnowsze modele, w tym np. QE75Q9FN. Znajdziemy w nim wiele ciekawych rozwiązań, które mogą ułatwić życie pod wieloma względami.

Najnowsze telewizoryQ9F mają na końcu nazwy literę „N”, np. QE75Q9FN. Litera ta wskazuje, że model pochodzi z 2018 roku. Warto o tym wiedzieć podczas zakupów w sklepie ze sprzętem RTV – jak wiadomo, telewizor to sprzęt na lata, więc dobrze sięgnąć po najświeższe i w pełni nowoczesne urządzenie.

Podświetlenie typu direct LED

W telewizorach QE75Q9FN, nazywanych również QE75Q9FNATXXH,znajdziemy podświetlenie typu direct LED z aż 480 niezależnymi strefami. Co to oznacza? Otóż dzięki temu mamy możliwość uzyskania doskonałego efektu czerni i wysokiego efektu HDR. Specjalne diody czy dobra matryca pozwalają na pokazanie pełni możliwości wszystkich filmów Ultra HD.

Obraz w QE75Q9FN możemy dowolnie dopasować do swoich potrzeb. Do wyboru są tryby: dynamiczny, standard, naturalny bądź film. Chcąc uzyskać obraz, który najlepiej odzwierciedla to, co widział reżyser, oczywiście najlepiej jest wybrać ostatnią opcję. Dobrze również pamiętać, aby samodzielnie wyłączyć opcję overscan, która jest odpowiedzialna za ucinanie krawędzi.

W modelu QE75Q9FN należy zwrócić uwagę także na równomierność matrycy. Warto docenić fakt, iż w Q9F nie spotkamy się z efektem tzw. brudnego ekranu, co często bywa bardzo uciążliwe np. w trakcie oglądania różnego rodzaju rozgrywek sportowych.

Ultra HD

QE75Q9FN charakteryzuje się też tym, iż zapewnia całkowitą kompatybilność z Ultra HD i wszystkim, co z tym związane. Rozdzielczość obrazu została utrzymana na poziomie 3 840 x 2 160 pikseli. Jeśli chodzi o wyświetlacz, to ma on wsparcie dla standardu HDR 10+, który jest rozszerzony i znacznie bogatszy od zwykłego HD. Do tego dochodzi wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC, obsługa YouTube w 4K, certyfikat Ultra HD Premium orazwsparcie rozdzielczości 840×2160@60Hz 4:4:4. QE75Q9FNATXXH został wzbogacony w jawną obsługę HDR w formacie HLG, a więc telewizyjnym. Zakłada się, że format ten niebawem będzie stosowany w transmisjach wideo.

Dzięki wszystkim technologiom, w które został wzbogacony QE75Q9FN, można go uznać za jednego z liderów telewizorów z 2018 roku. Sprzęt oferuje doskonałą jakość obrazu, szeroką paletę barw, idealnie gładki obraz bez śnieżenia, nierówności lub innych, podobnie nieprzyjemnych. Do tego znajdziemy w nim też tryb Ambient, który może sprawić, że telewizor wtopi się w tło, gdy tylko zostanie wyłączony. Nie będzie już czarnym, zwykłym prostokątem na ścianie. Może wyświetlać chociażby tapetę czy wzór znajdujący się na ścianie, która jest za nim. Niektórzy ustawiają opcję obrazu, zdjęcia czy centrum informacyjnego, gdzie wyświetlana jest np. godzina lub prognoza pogody.

Przeczytaj także:
Fototapeta na ścianę – czy warto ją mieć?