Implanty stomatologiczne – co warto o nich wiedzieć?

Dentist examining a patient's teeth in the dental office.

Braki zębowe można uzupełnić mostkami lub ruchomymi protezami. W tym celu można zastosować też implanty stomatologiczne. Czy są warte swojej ceny?

Kiedyś jedynym sposobem na uzupełnienie braków zębów były ruchome protezy. Potem dołączyły do nich mostki stomatologiczne. Teraz do dyspozycji są również implanty zębów, które uznawane są za najlepszy wybór dla pacjentów.

Tematy poruszone w artykule:

  • Czym jest implant stomatologiczny?
  • Budowa implantów zębowych
  • Dlaczego warto zastosować implanty?
  • Najważniejsze zalety implantów
  • Proces założenia implantu zębowego
  • Ile kosztuje implant zęba?
  • Gdzie skorzystać z leczenia implantologicznego?

Czym jest implant stomatologiczny?

Implanty stomatologiczne to rodzaj trwałego uzupełnienia braków zębowych. Implanty mają postać wszczepów, które umieszczane są bezpośrednio w kości wyrostka zębodołowego żuchwy albo szczęki.

Wobec tego implanty służą jako sztuczny korzeń zęba, na którym następnie umieszczana jest korona protetyczna imitująca kształt i kolor naturalnych zębów.

Implanty stomatologiczne sprawdzają się zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych, jak również przy większych ubytkach, w tym także przy całkowitym bezzębiu.

Profesjonalnie wykonane leczenie implantologiczne to jednak nie tylko kwestia estetyki, ale również zachowania właściwych funkcji jamy ustnej. Dzisiaj implanty stosowane są z tego powodu coraz częściej jako dobra alternatywa dla protez ruchomych czy stałych uzupełnień, na przykład mostków.

Budowa implantów zębowych:

  • implant – wszczep umieszczany w kości szczęki albo żuchwy, wykonany z hipoalergicznego tytanu biozgodnego z organizmem człowieka
  • łącznik – element pomiędzy implantem a koroną
  • korona lub most – widoczny w jamie ustnej element implantu, najczęściej wykonany z porcelany doskonale imitującej naturalne zęby

Wobec tego implanty to wszczepy umieszczane w kości, ale utarło się, że implanty to także nazwa stosowana na całe uzupełnienie tego typu.

Skuteczność implantów bazuje na zjawisku osseointegracji (osteointegracji), które odnosi się do tworzenia się na powierzchni tytanowego wszczepu powłoki z dwutlenku tytanu, na której mineralizuje się nowa tkanka kostna. W efekcie implanty trwale mocują się w kości.

Dlaczego warto zastosować implanty?

Implanty to sprawdzony wybór dla pacjentów, którzy chcą cieszyć się z najlepszych efektów uzupełnienia braku zębowego.

Brak zębów to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Braki te mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia okolicznych zębów, ich szybszego niszczenia i próchnicy, a także do ich przesuwania się i zaburzeń zgryzu. Także dojść może do zaniku kości i niekorzystnych zmian w rysach twarzy.

Stosując protezy lub mostki nie możemy uzyskać optymalnych efektów w zniwelowaniu tych konsekwencji – mogą zapewnić je tylko implanty.

Zatem dzisiaj implanty stomatologiczne uznawane są za najlepszy sposób na uzupełnienie braków. Jakie są najważniejsze zalety wynikające z wyboru implantacji?

Najważniejsze zalety implantów:

  • wyglądają i działają jak naturalne zęby
  • są mocowane na stałe
  • służą nawet przez kilkadziesiąt lat
  • zapewniają maksymalny komfort użytkowania
  • zachowują prawidłową funkcję żucia
  • nie wymagają szlifowania okolicznych zębów
  • zabezpieczają przed zanikiem kości
  • są łatwe do utrzymania w czystości
  • są o wiele wygodniejsze niż protezy

Gdy z kolei chodzi o minusy, implanty są przede wszystkim kosztowną metodą leczenia, ponieważ pacjent musi zapłacić za nie nawet do 10 razy więcej niż za protezę.

Proces założenia implantu zębowego

Jeśli chcemy zdecydować się na wszczepienie implantu, zabieg ten najlepiej wykonać jak najwcześniej po utracie zęba. Dlaczego? Ponieważ wtedy szansa na powodzenie zabiegu będzie największa.

Implanty zakładane są na kilku wizytach, dlatego też należy zarezerwować na ten cel więcej czasu. Cały proces implantacji może trwać nawet do 4-6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Jak zakłada się implanty zębów? Poniżej prezentujemy, jak wygląda leczenie krok po kroku.

  1. Konsultacja implantologiczna

    Pierwszy etap to konsultacja implantologiczna. W jej trakcie stomatolog sprawdza stan zębów i możliwości zastosowania implantów u danego pacjenta.

    Wykonuje się wówczas badanie RTG pantomograficzne, które obrazuje łuki zębowe. Lekarz może zalecić także inne badania, na przykład tomografię lub densytometrię kości.

    Podczas konsultacji pacjent może dowiedzieć się też, ile orientacyjnie zapłaci za implanty w zależności od ich typu oraz producenta.

  2. Wszczepienie implantu

    Na kolejnej wizycie wszczepia się implanty stomatologiczne. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu, dlatego pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych.

    Proces implantacji polega na odsłonięciu kości i nawierceniu w niej otworu, w którym następnie umieszcza się implant. Jest to zabieg trwający około 10-20 minut. Pacjent otrzymuje wtedy też wskazania, jak dbać o implanty zębów.

  3. Kontrola po zabiegu

    Około 2 tygodnie po zabiegu wszczepienia implantów należy udać się na wizytę kontrolną. W jej trakcie stomatolog sprawdza implant stomatologiczny i jego zamocowanie w kości.

  4. Uzupełnienie protetyczne

    Najczęściej w 2-6 miesięcy po wykonaniu wszczepów na implanty zakłada się uzupełnienia protetyczne, czyli korony lub mostki. Korony stosuje się do pojedynczych uzupełnień, natomiast mostki osadza się na implantach wtedy, gdy konieczne jest uzupełnienie kilku braków obok siebie.

    W niektórych przypadkach uzupełnienia protetyczne można nałożyć na implanty zębów natychmiastowo.

Ile kosztuje implant zęba?

Jak wspomnieliśmy powyżej, głównym minusem, który posiadają implanty stomatologiczne, jest ich wysoka cena.

Cennik tego rodzaju uzupełninia rozpoczyna się od około 3500 złotych, natomiast kończy się na ponad 5000 złotych za jeden punkt. Wobec tego implanty mnogie to wydatek mogący sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gabinety stomatologiczne wykonujące implanty zębów bardzo często pozwalają klientom na skorzystanie z płatności ratalnych. Formalności związane z uzyskaniem pożyczki ratalnej na leczenie można załatwić na miejscu.

Gdzie skorzystać z leczenia implantologicznego?

Obecnie implanty zębowe można wykonać w wielu prywatnych gabinetach i klinikach stomatologicznych na terenie całego kraju. Zabieg nie jest możliwy do wykonania na NFZ.

Implanty można wszczepić także w Krakowie, gdzie do dyspozycji pacjentów jest szeroka gama specjalistów oferujących kompleksowe i profesjonalne usługi w tym właśnie zakresie.

Do skorzystania ze swoich usług implantologicznych zaprasza Gabinet Stomatologiczny Studio Stomatologii Estetycznej SE+ z Krakowa. Gabinet wykorzystuje wyłącznie najlepszej jakości implanty dla pełnej satysfakcji swoich pacjentów.

Reasumując, implanty to obecnie najlepsza metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Chociaż są kosztowne, to jednak są one zdecydowani warte swojej ceny!