E-hulajnogi – jak to się stało, że są tak popularne?

people-4547864_960_720

Jeśli mieszkasz w jakimś większym polskim mieście, prawdopodobnie widziałeś hulajnogę elektryczną. Może nawet użyłeś jednej z nich, aby dostać się do pracy lub wybrać się na wycieczkę po obcym mieście. Programy współdzielenia hulajnóg są dostępne wszędzie, gdzie się udasz i stały się podstawowym środkiem transportu dla obszarów miejskich na całym świecie (!)

Ta nowa forma transportu szybko staje się przydatna dla miast, które próbują odblokować swoje ulice i ograniczyć ruch drogowy i zanieczyszczenie. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione ofiar, ponieważ e-hulajnogi sieją spustoszenie na chodnikach i przejściach dla pieszych. Ponieważ stają się coraz bardziej wszechobecne, od miast zależeć będzie znalezienie sposobu na bezpieczne i skuteczne włączenie tych nowych form transportu.

Jak to się wszystko zaczęło?

Na obszarach miejskich transport zawsze był drogi lub wolny i nużący. Transport publiczny, choć tani, może być kłopotliwy, a taksówka nie jest ekonomicznie opłacalna dla wielu osób. Aplikacje do wspólnego korzystania z samochodów, takie jak Uber i Lyft, jako pierwsze zakłócają branżę transportu miejskiego, zapewniając sieć peer-to-peer usług udostępniania przejażdżek, która miała na celu obniżenie ceny transportu na obszarach miejskich.

Po odejściu od pomysłu dzielenia się jazdą i wprowadzeniu większego ruchu w celu zmniejszenia zatorów na drogach, kilka firm uruchomiło programy współdzielenia rowerów, w których rowerzyści mogli odbierać i wysiadać z rowerów na dowolnej stacji w mieście, płacąc za tylko tyle czasu, ile ich używali. Firmy wyrobiły sobie markę, dostarczając rowery mieszkańcom miast i podróżującym. Obecnie istnieją nawet firmy świadczące usługi dla firm i miejscowości, które chcą wprowadzić własne spersonalizowane usługi udostępniania rowerów.

Ponieważ rynki te były w pełni nasycone, potrzebne były usługi transportowe, które:

  • nie zatkałyby ulic miast, takich jak samochody,

  • byłyby również łatwiejsze i szybsze w użyciu niż rowery.

Ten brak doprowadził do pojawienia się współdzielenia hulajnóg elektrycznych, jak KUGOO ES2. Hulajnogi elektryczne naśladują działanie tradycyjnych motocykli, z tym że pozwalają użytkownikom podróżować w ułamku czasu. Jednocześnie utrzymują samochody z dala od dróg, ograniczając zatłoczenie w miastach i zmniejszając zanieczyszczenie.

Zmniejszenie zanieczyszczenia

Być może największą przewagą hulajnóg elektrycznych nad bardziej tradycyjnymi formami transportu jest redukcja zanieczyszczeń. Hulajnoga elektryczna taka jak SEGWAY NINEBOT ES2 może przejechać na jednej kilowatogodzinie energii w porównaniu do jednego km podróży konwencjonalnym samochodem. Eliminując jeszcze jeden samochód na drodze, hulajnogi elektryczne zmniejszają emisję dwutlenku węgla i pomagają przywrócić równowagę na Ziemi.

Inną dużą zaletą tego nowego środka transportu jest zmniejszenie zatorów na drogach. W dużych miastach na całym świecie panuje straszny ruch, który utrudnia poruszanie się. Hulajnogi elektryczne, zwłaszcza w wersji stojącej, umożliwiają większy ruch na ścieżkach rowerowych i chodnikach, odciążając zatłoczone ulice miast.