Perfumy – czyli historia odkrywania zapachów od starożytności

perfume-3395943_960_720

Zapach zachwycał i czarował od tysiącleci. Od co najmniej 5000 lat! Hieroglify w egipskich grobowcach pokazują, że starożytni Egipcjanie i Mezopotamii wytwarzali perfumy już 3000 lat przed naszą erą. Pierwsi perfumiarze, egipscy kapłani, używali aromatycznych żywic do osłodzenia zapachu ofiar. Ludzie wierzyli, że palenie kadzideł łączy ludzi z bogami – i cieszyło bóstwa.

Egipscy kapłani i ich faraonowie zostali pochowani z pomocą zapachów – a kiedy archeolodzy otworzyli te grobowce, w 1897 roku odkryto, że perfumy zachowały swój oryginalny, słodki zapach. Ważne postacie z historii Egiptu zostały zasypane olejkami zapachowymi, aby zaspokoić ich „potrzeby węchowe” na tamtym świecie.

Wiele z tych składników jest nadal cenionych w perfumiarstwie.

Jaśmin – ręcznie zbierana rano. Żywica kadzidła, wciąż zbierana z krzewu Boswellia, z całymi lasami pokrywającymi obszary Omanu, Jemenu i Etiopii nadal obejmuje perfumy męskie. Egipska królowa Hatszeput najwyraźniej szalała za kadzidłem: malowidła ścienne w jej świątyni, przedstawiają ekspedycję na dużą skalę, aby zebrać kadzidło ze starożytnej krainy Punt. Używali lotosu, byłą mirra i więcej.

Kyphi – najbardziej mistyczne kadzidło

Chociaż receptura różniła się od świątyni do świątyni, każdy przepis zawierał 16 składników – w tym mirrę,wino, miód, rodzynki, żywicę i jałowiec, zmiażdżone razem. Każdej nocy Kyphi była palona, aby zadowolić (i uspokoić) Bogów, gdy rozpoczynali swoją podróż do podziemi i zapewnić bezpieczny powrót Boga słońca, Ra, następnego ranka. Istnieje nawet „perfumeria” w Edfu w Egipcie (najlepiej zachowana świątynia po Karnaku), w której hieroglify na ścianach przedstawiają przepisy na maści, perfumy i inhalacje. To też miejsce do zobaczenia, które można dodać do listy życzeń każdego miłośnika perfum.

Ale kadzidło nie było zarezerwowane tylko dla duchowych rytuałów: Egipcjanie cieszyli się nim w codziennym życiu (raczej tak, jak robimy dzisiaj świece zapachowe…). Zrozumieli już, że perfumy mogą pomóc w utrzymaniu harmonijnej równowagi między ciałem a duszą. Wydaje się, że było to nic innego jak wczesna „aromaterapia”. Mieli nawet kojący balsam na stan zapalny skóry lub oparzenia (i na problemy żołądkowe): mieszając kardamon i mirrę, ale on był również używany jako perfumy.

Biblia a zapachy w perfumach

Biblia również zawiera zapisy o zapachach rodzimych i importowanych, które rozchodziły się po Bliskim Wschodzie. O dziwo, pierwsze wzmianki o aromatycznych składnikach sięgają daleko, jeszcze dalej – do Chin, gdzie aromatyczne produkty i opis ich zastosowań odnotowano już 4500 lat przed naszą erą. Czy zatem sama perfumeria sięga dalej niż sądzono? Trudno uwierzyć, że tak nie jest. Człowiek z epoki kamienia miał ogień i mógł palić pachnące drewna. Pachnące rośliny istnieją od setek tysięcy lat (przynajmniej!). Ale dopóki archeolodzy nie zagłębią się w historię perfum i nie natkną się na nowe dowody, mamy tylko wyobraźnię, która może nas tam przenieść. Niemniej jednak każdy musi przyznać, że jest to naprawdę fascynujące!