Gdzie zjeść w Krakowie?

gdzie-zjesc-w-Krakowie

Kraków jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Historia miasta liczy ponad tysiąc lat. Miasto jest pełne zabytkowych budowli, jest więc celem licznych wycieczek z kraju i zagranicy. Zabytkowa architektura Krakowa niemal w całości ocalała w czasie II wojny światowej. Bajkowa atmosfera Starego Miasta jest typowa tylko dla Krakowa. Miasto żyje jednak nie tylko wspaniałą przeszłością. Jest doskonale przygotowane na letni najazd turystów. Czeka na nich bogata baza noclegowa i doskonale rozwinięta gastronomia.

Co zwiedzić w Krakowie?

Jednym z miejsc, od których wielu turystów rozpoczyna zwiedzanie Krakowa jest Rynek. Ten rozległy plac w kształcie kwadratu jest jednym z największych (jeden bok ma 200 m) rynków w Europie. W jego centralnym miejscu wznosi się pomnik naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Na krakowskim Rynku dominują Sukiennice z arkadami wzniesionymi w stylu renesansowym. Ten zabytkowy kompleks od początku swego istnienia był miejscem handlu. Dzisiaj nikt już nie  handluje w Sukiennicach suknem, mieszczą się w nich kramy z pamiątkami, rękodziełem i biżuterią. Na parterze Sukiennic mieści się słynna kawiarnia Noworolskiego. Kawiarnia rozpoczęła działalność w 1912 roku. Bywali w niej między innymi: Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, Włodzimierz Tetmajer, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska. Na pewno jest to jedno z miejsc w Krakowie, do którego warto wstąpić, aby coś zjeść. Obowiązkowym punktem zwiedzania Krakowa jest także kościół Mariacki znajdujący się tuż przy rynku. To w tej świątyni znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza w stylu późnego gotyku. Ołtarz przedstawia scenę zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Na bocznych skrzydłach ołtarza artysta przedstawił sceny z życia Maryi. Krakowskie Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W Krakowie koniecznie trzeba zobaczyć również królewską rezydencję Wawel. Na Wawelu znajduje się także gotycka katedra – miejsce koronacji i pochówku królów polskich.

Gdzie zjeść w Krakowie?

Można wybrać się do jednej z licznych nastrojowych kawiarni w sąsiedztwie Rynku. Oprócz wspomnianej już kawiarni Noworolski bardzo słynnym lokalem na gastronomicznej mapie Krakowa jest Jama Michalika. Ta kawiarnia i restauracja mieści się przy ulicy Floriańskiej 45, a więc na Starym Mieście. W Jamie Michalika działał słynny kabaret Zielony Balonik. Jego tradycje kultywowane są w dalszym ciągu przez trzy kabarety. Osoby, które chcą w Krakowie coś zjeść nie będą mieć z tym najmniejszych problemów. Restauracji jest w mieście całe mnóstwo. Nostalgiczne knajpki i kawiarenki zapraszają między innymi na krakowskim Kazimierzu. Kazimierz był dzielnicą żydowską. Odwiedzając jedną z licznych restauracji w tej dzielnicy można poznać niezwykłe smaki kuchni żydowskiej. Wiele z tych restauracji serwuje nie tylko pyszne dania z kuchni żydowskiej, ale zachwyca także swoim klimatem i wystrojem. W Krakowie nie brakuje także restauracji z kuchnią polską. Zjeść można również w jednej z licznych pizzerii.

Osoby, które odwiedzą Kraków na pewno będą miały nie tylko co zwiedzać, ale także gdzie zjeść.