Stal formowana na zimno – skąd jej wielka popularność w budownictwie?

interior-820107_960_720

Ponieważ ramy stalowe formowane na zimno są lekkie, wyjątkowo mocne, niepalne i stosunkowo łatwe w montażu, zdominowały rynek w budownictwie komercyjnym. Teraz, dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, takim jak systemy panelowe, społeczność budowlana używa stali z powodzeniem do zastosowań konstrukcyjnych w budynkach średniej wysokości i budynkach wielorodzinnych. W rzeczywistości ramy stalowe formowane na zimno szybko stają się materiałem wybieranym do domów studenckich, domów opieki i hoteli w całym kraju, w których rozważni deweloperzy są zainteresowani maksymalizacją zwrotu z inwestycji, a dzięki pomocy specjalistów w temacie konstrukcji stalowych, takich jak Cermont – to wszystko w istocie staje się możliwe.

Co to jest stal formowana na zimno?

Pręty ze stali formowanej na zimno są wykonane z blachy stalowej o jakości strukturalnej, która jest formowana w ceowniki i inne kształty poprzez walcowanie stali za pomocą szeregu matryc. Do formowania kształtów nie jest potrzebne ciepło (w przeciwieństwie do stali walcowanej na gorąco), stąd nazwa stal formowana na zimno. Dostępne są różne grubości stali, aby sprostać szerokiemu zakresowi zastosowań konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych.

Wartość-korzyść stali

Stal jako materiał konstrukcyjny ma wiele zalet. Na przykłada nie kurczy się ani nie rozdziela, nie wchłania wilgoci i jest odporna na wypaczanie, termity i ogień. Jako jednolicie wytwarzany produkt, jakość stali jest bardzo spójna. Ta konsystencja przekłada się na mniej złomu do odholowania, ponieważ jest mniej odpadów – a wszystko to nadaje się do recyklingu. Oprócz obniżenia kosztów utylizacji złomu, ognioodporność ramy stalowej może również pomóc obniżyć koszty projektu poprzez zniżki na ryzyko konstruktorów i inne wymagania dotyczące ubezpieczenia konstrukcji.

Właściwości fizyczne stali pozwalają na stosowanie jej w szerokim zakresie środowisk. Na przykład jego wytrzymałość i ciągliwość sprawiają, że idealnie nadaje się do budowy w regionach narażonych na silne wiatry lub trzęsienia ziemi. Ponadto powłoka cynkowa na stalowych materiałach szkieletowych może chronić przed korozją przez setki lat. A ponieważ każdy element stali zawiera co najmniej 25% materiału pochodzącego z recyklingu, można go w 100% poddać recyklingowi pod koniec okresu użytkowania i nie emituje żadnych lotnych związków organicznych – jest to wyjątkowo zrównoważony materiał budowlany.

Stal na placu budowy

Stal zapewnia również liczne korzyści w zakresie samego procesu konstrukcyjnego. Ten materiał jest lekki, co ułatwia transport, obsługę i montaż. Ponadto większa wytrzymałość oznacza mniej materiału. Na przykład, jeśli projekt wymaga ram z drążków, wytrzymałość stali pozwala na zainstalowanie mniejszych elementów – oznacza to mniej kołków do zainstalowania. A ponieważ materiał ten jest produkowany zgodnie z rygorystycznymi normami, idealnie nadaje się do produkcji paneli i kratownic, które – ponieważ stal jest lekka – mogą być szybko i łatwo instalowane przy mniejszej liczbie godzin w pracy.