Felgi samochodowe – jak wybrać najlepsze i gdzie dostaniemy takie w Krakowie?

tire-rim

Felgi są jednymi z najbardziej zauważalnych części pojazdu, ale mają również większy wpływ na to, jak pojazd działa, niż zdaje sobie z tego sprawę wielu krakowskich kierowców. Z tego powodu zmiana felg pojazdu może być świetnym sposobem na osiągnięcie szczególnych korzyści w zakresie osiągów i nadanie pojazdowi bardziej uderzającego wyglądu – o czym najlepiej wiedzą właściciele samochodów w typie hot hatch.

Aby wybrać odpowiednie felgi do swojego pojazdu, powinieneś wiedzieć, czym dokładnie jest felga, jak można ją dopasować do kół oraz jak dopasować ją do opon. Wybór odpowiednich felg dla danego pojazdu zależy również od Twojej świadomości, w jaki sposób felgi mogą wpływać na osiągi pojazdu i tego, jakie są różne dostępne style felg do wyboru na rynku. Gdy już masz solidną wiedzę na temat felg, możesz znaleźć te, w jednym z poniższych krakowskich sklepów:

• Auto Gum. Hurtownia opon, felg, akumulatorów – Jana Dekerta 16, 30-001 Kraków
• RINO S.C.- Zakopiańska 297B, 30-435 Kraków
• Extremo – Sklep z oponami i felgami, Kraków, Polska, Łużycka 27, 30-658 Kraków

Zrozumienie felg pojazdów

Istnieje pewne zamieszanie dotyczące tego, czym właściwie jest felga. Wielu konsumentów używa tego terminu zamiennie z “kołem”, ale powoduje to zamieszanie, które może prowadzić do błędów przy próbie wybrania prawidłowych felg do swojego pojazdu. Zrozumienie, czym jest felga, w jaki sposób pasuje do jednoczęściowych i wieloczęściowych kół oraz jak dopasować felgi do opon, to ważne pierwsze kroki w kierunku pomyślnego zakupu odpowiednich felg – bez względu na to czy szukamy czegoś do kombika, czy samochodu typu hot hatch – aczkolwiek o tym drugim można więcej przeczytać tutaj: hothatche.pl.

Co to jest felga?

Felga jest zewnętrzną krawędzią koła i utrzymuje oponę pewnie na miejscu tak, aby opona mogła się obracać w połączeniu z resztą koła. Felga łączy się z piastą za pomocą szprych. Wielu konsumentów używa określenia “felga” do opisania całego koła, w tym części technicznie uważanej za felgę, a konsumenci mogą również używać terminu “felgi”, aby opisywać przyciągające wzrok koła z rynku wtórnego.

Felgi w jednoczęściowych kołach i wieloczęściowych kołach

Konsumenci mogą kupować felgi jako część jednoczęściowych kół lub jako osobne części, aby pasowały do kół wieloczęściowych. Wielu producentów kół łączy felgę, piastę i szprychy w jednoczęściowe koła, podczas gdy inni producenci osobno odrzucają te części i łączą je ze sobą. Koła jednoczęściowe kosztują mniej niż części jednoczęściowe, ale wymagają wymiany całego koła, jeśli uszkodzenie dotyczy tylko jednej części. Konsumenci mogą w razie potrzeby wymienić tylko felgi na koła wieloczęściowe.

Felgi pasujące do opon

Jeśli chcesz zachować opony, których obecnie używasz w swoim samochodzie i kupujesz tylko nowe felgi, ważne jest, aby dopasować nowe felgi do opon. W większości przypadków całkowita średnica felgi i opony pozostaje taka sama, nawet gdy zwiększa się średnica felgi, co osiąga się, dopasowując oponę z krótszą ścianą boczną do felgi o dłuższej średnicy. Jeśli chcesz dopasować felgi do opon, nowe felgi powinny mieć taką samą średnicę, jak stare. Powinieneś także zwrócić uwagę na szerokość zestawu felg, ponieważ powinna być taka sama jak szerokość opon.