W Polsce nietrudno znaleźć miłośników dobrej, wręcz kultowej, amerykańskiej motoryzacji. I choć sprowadzanie aut wprost z USA mogłoby – na pozór – wydawać się mało opłacalną inwestycją, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Cóż, nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup auta z USA.
Egzotyczny rynek motoryzacyjny
Amerykański rynek motoryzacyjny funkcjonuje z punktu widzenia polskiego kierowcy w dość dziwny sposób. Trzeba przyznać, że tamtejsza stopa życiowa jest znacznie wyższa niż w Europie. Oznacza to, że amerykańscy kierowcy często sprzedają swoje auta dość tanio i to nawet na rynki pozakontynentalne. Dla polskiego kierowcy zakup takiego auta jest sporą okazją. Nie dość, że może on cieszyć się prawdziwą, motoryzacyjną perełką, to jeszcze może ją wykorzystać jako środek inwestycyjny. Bądź co bądź, amerykańskie auta na europejskim rynku wtórnym są bardzo drogie. I nie chodzi tu wyłącznie o klasyki rodem z lat 70.
Technologia wykonania
Sprowadzanie auta z tzw. “Zachodu”może i pozwala cieszyć się pojazdem z najwyższej konfiguracji sprzętowej, ale i tak jest to auto dość przewidywalne. Tego samego nie można powiedzieć o autach rodem z USA. Tamtejsze pojazdy potrafią zaoferować kierowcy sporo mocy, gdyż ich pojemność często przekracza umowną prawnie wartość 3 litrów (wyższa akcyza). Import auta z zagranicy (a konkretnie z USA) będzie wiązał się z koniecznością przeprowadzenia pewnych zmian serwisowych, takich jak wymiana migaczy, niektórych elementów oświetlenia itd. Mimo to, jest to inwestycja o tyle bardziej opłacalna, o ile bardziej luksusowy jest model danego auta.
Taniej i opłacalniej
Co ciekawe, na sprowadzaniu auta z USA można sporo zaoszczędzić. Od razu trzeba zaznaczyć, że nie trzeba fundować sobie wycieczki do Stanów by kupić tam auto. Na polskim rynku działa niejeden importer aut z USA, który posiada olbrzymią wiedzę nt. specyfiki tamtejszego rynku samochodowego. Warto również wiedzieć, że kupując tzw. klasyka, można sporo zaoszczędzić. Jeśli auto ma co najmniej 30 lat, można je zakupić bez cła, bez podatku akcyzowego i z uwzględnieniem obniżonego podatku VAT. Można też zainwestować w auto powypadkowe, aczkolwiek tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. Należy unikać pojazdów popowodziowych, gdyż większość znajdujących się w nich komponentów po prostu nie działa. Warto nabywać auta po lekkich stłuczkach, których właściciele chcą się ich pozbyć za symboliczne pieniądze.
Mówiąc wprost, amerykański rynek motoryzacyjny jest znacznie bardziej perspektywiczny niż rynek europejski.