Elewacja z płytek klinkierowych – montaż, wskazówki, porady

home-garden-2401640_1280

Kolor płytek klinkierowych elewacyjnych powinien współgrać z ogólnym wyglądem budynku. Dotyczy to nie tylko projektu, ale także cech architektonicznych budynku. Dlatego nie będzie tu zbyteczne konsultowanie się z projektantem czy architektem. Równolegle z zakupem materiału okładzinowego kupowana jest mieszanka klejowa i zaprawa. Preferowany jest mrozoodporny klej do płytek klinkierowych, którego cena uzależniona jest od jakości mieszanki.

Ponieważ klinkier płytki jako materiał okładzinowy jest dość delikatny, co może powodować pęknięcia w wyniku naprężeń mechanicznych, fuga do płytek klinkierowych musi koniecznie kompensować wszelkie możliwe rozszerzanie termiczne produktu. Kolor spoiny powinien:

  • współgrać z płytkami

  • podkreślać piękno elewacji.

Montaż płytek klinkierowych na elewacje

Wykończenie elewacji płytkami klinkierowymi przeprowadza się po wszystkich pracach przygotowawczych związanych z wyrównaniem ścian i zapewnieniem ich solidności. Wszelkie pęknięcia, rozwarstwienia, luźne obszary należy wyeliminować za pomocą mieszanek wzmacniających. Ściany pod przyszłą okładzinę należy wyrównać tynkiem i zaimpregnować podkładem. Dopuszczalna jest niewielka różnica poziomów, która nie powinna przekraczać 2 mm na 1 m2. Powierzchnia do układania klinkieru musi być sucha. Nie wolno wykonywać pracy przy złej pogodzie.

Następnym krokiem jest oznaczenie pracy. W tym celu na poziomie styku ściany z cokołem znajduje się rząd latarni morskiej. Jako sygnalizator nadaje się dolna krawędź otworu okiennego lub górna krawędź drzwi. Poziomość okładziny sprawdza się na podstawie budynku lub poziomu wody. Wzdłuż linii znaku zamocowany jest metalowy profil, który będzie działał jako pasek startowy. Zapobiegnie to przesuwaniu się dolnego rzędu pod własnym ciężarem. Co 2-3 rzędy sznurkiem musisz zaznaczyć poziome linie. Pion jest kontrolowany za pomocą pionów. Następnie powinieneś przygotować roztwór kleju. W tym celu stosuje się cienkowarstwowy suchy klej bez zanieczyszczeń, który dodaje się do wymaganej objętości wody.

Teraz przystępujemy bezpośrednio do montażu płytek. Układanie należy rozpocząć od narożnika budynku, najpierw mocując element narożny. Aby to zrobić, użyj pacy zębatej, aby pokryć podstawę warstwą kleju. Grubość nakładanej mieszanki jest w przybliżeniu równa grubości płytek. Każdy nowy kawałek okładziny jest dociskany do ściany i uszczelniany młotkiem. Nadmiar kleju, wciśnięty w przestrzeń między fugami, jest usuwany. Aby zapewnić równe odstępy między płytkami (10-14 mm), należy zamontować krzyżaki montażowe lub okrągły pręt o średnicy 6-8 mm. Pozycję poziomą i pionową należy sprawdzać co 2-3 rzędy.

Istnieją dwie możliwości układania płytek klinkierowych. Pierwszy polega na ułożeniu materiału na całej długości ściany. Zgodnie z drugą opcją konieczne jest ułożenie płytek w 3-4 rzędach na małych obszarach. Wybrany sposób montażu zależy od praktycznych umiejętności instalatora. Ostatnim etapem prac instalacyjnych jest spoinowanie płytek klinkierowych za pomocą specjalnego pistoletu lub pacy gumowej.

Polecamy:
Czym jest produkcja filmowa oraz jak wygląda przykładowa realizacja? – Krótki przewodnik