Ekologiczne sposoby na ogrzewanie pomieszczeń – czy mieszkańcy Krakowa dbają o swoje miasto?

benjamin-dickerhof-3oEQPxx6qYs-unsplash

Kraków od wielu lat cieszy się niestety złą sławą jako miasto o wątpliwej jakości powietrza. Dlatego też zarówno władze, jak i mieszkańcy wykonują szereg działań, których celem jest zniwelowanie smogu. Aby było to możliwe, konieczne jest przede wszystkim zadbanie o ekologiczne rozwiązania, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń.

Emisja spalin z ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych, biurowców czy użyteczności publicznej, dużo bardziej negatywnie wpływa na jakość powietrza niż spaliny z samochodów. Warto mieć to na uwadze w czasie inwestowania w nowe rozwiązania grzewcze. Dobrą opcją będą instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, a także niskoemisyjne piece, które zapewniają komfort ciepłych pomieszczeń, ale nie wypuszczają w powietrze całego mnóstwa negatywnych substancji.

Inwestycja w pompę ciepła

Osoby, które chciałyby zmienić system ogrzewania na tańszy, bardziej wydajny, a jednocześnie ekologiczny, powinny zapoznać się z urządzeniami, jakimi są pompy ciepła. Są to instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, a więc można nazwać je w pełni bezpiecznymi dla środowiska. Sprawdzają się zarówno w domach mieszkalnych, jak i w biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej. Pompy ciepła pobierają energię z gruntu lub z otoczenia. Działają bardzo sprawnie i wydajnie, nie wymagają żadnego paliwa, a jedynie dostępu do prądu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej uniezależnić się od dostawców energii, możemy postawić na korzystanie z prądu płynącego ze słońca, a więc na panele fotowoltaiczne. Dzięki temu pompa ciepła będzie pracowała całkowicie za darmo. Pompy ciepła mogą nieco odstraszać swoją ceną. Kosztują zwykle kilkadziesiąt tysięcy. Jest to jednak inwestycja jednorazowa, która szybko się zwraca. Co więcej, na takie proekologiczne inwestycje można dostać różne formy dofinansowania czy preferencyjne kredyty. Rozwiązanie nie jest więc tak drogie, jak się może początkowo wydawać.

Solidne i wydajne piece niskoemisyjne

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem, na które mieszkańcy Krakowa decydują się coraz chętniej są piece na pellet. W odróżnieniu od pieców starego typu, nie wypuszczają one do atmosfery dużych ilości spalin. Paliwem w piecach jest drewniany pellet, a więc materiał stuprocentowo naturalny i bezpieczny. Spala się on niemal w całości, jest bardzo wydajny, a przy tym niedrogi. Jest to więc dobre rozwiązanie do ogrzewania domu, które może wygenerować spore oszczędności. A przy tym przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin pochodzących z ogrzewania budynków. Piece na pellet są wygodne w użytkowaniu, bezawaryjne, nie wymagają skomplikowanej i nieustannej obsługi. Z pewnością będą służyły bezproblemowo przez długi czas. Do pieców, jako rozwiązań niskoemisyjnych, również można poszukać sprawdzonych dofinansowań, które sprawią, że inwestycja będzie tańsza.