Edukacja domowa w czasie trwania roku szkolnego

edukacja-domowa-w-czasie-trwania-roku-szkolnego

Edukacja domowa to realizowanie obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Dziecko w edukacji domowej musi zostać zapisane do szkoły stacjonarnej, jednak uczyć może się z dowolnego miejsca o dogodnej dla niego porze. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego wybiera je coraz więcej rodziców. Jakie korzyści ma taki tryb nauczania oraz czy jest możliwy w czasie trwania roku szkolnego? Te odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Dla kogo jest edukacja domowa?

Nauka poza murami szkoły jest rozwiązaniem dostępnym dla każdego. Jest bezpłatna i w pełni legalna. Dziecko musi zostać zapisane do szkoły stacjonarnej i realizować obowiązek szkolny. Może jednak uczyć się z dowolnego miejsca. Otrzymuje legitymację szkolną, bierze udział w egzaminach klasyfikacyjnych i ma możliwość uzyskania państwowego świadectwa szkolnego.

Z edukacji domowej często korzystają rodziny, które cenią sobie wolność i elastyczność. Edukacja w domu umożliwia częstsze podróże, daje przestrzeń na rozwijanie pozalekcyjnych pasji i zainteresowań. Pozwala na rozwój indywidualnego potencjału każdego dziecka, a rodzicom daje poczucie, że kształcą swoją pociechę w zgodzie z własnymi wartościami.

Jakie korzyści ma edukacja domowa?

Edukacja domowa oznacza większą życiową wolność i elastyczność. Dziecko w edukacji domowej nie musi wstawać wcześnie rano, tracić czasu na dojazdy do szkoły czy energii na dźwiganie ciężkiego tornistra. W edukacji domowej nie ma kartkówek, testów ani prac domowych. Wszystko to sprawia, że nauka jest bardziej przyjemna. Uczeń ma czas na eksplorowanie tematów, które najbardziej je interesują. Po realizacji codziennych obowiązków ma natomiast czas na swoje pasje i zainteresowania. Edukacja domowa daje też więcej przestrzeni na pielęgnowanie relacji – z rodziną i rówieśnikami. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na naukę dziecka oraz jego satysfakcję z codziennych zadań.

Edukacja domowa w czasie trwania roku szkolnego – czy to możliwe?

Wielu rodziców błędnie zakłada, że edukacja domowa jest dodatkiem do nauki stacjonarnej. Stąd pytanie czy dzieci mają na nią czas w trakcie roku szkolnego. Edukacja domowa jest jednak formą realizowania obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Odbywa się więc w czasie trwania roku szkolnego. Dziecko rozpoczyna naukę 1 września, podobnie jak jego rówieśnicy w szkołach stacjonarnych. Uczy się jednak o dowolnych porach i z dowolnego miejsca. Realizuje materiał we własnym tempie. Często dużo szybciej niż byłoby to możliwe w szkole. Niejednokrotnie skutkuje to dłuższymi wakacjami oraz większą ilością czasu na odpoczynek w ciągu roku. Po ukończeniu nauki dziecko bierze udział w egzaminach klasyfikacyjnych. Po otrzymaniu pozytywnych wyników uzyskuje świadectwo szkolne. Jest to taki sam dokument, jaki otrzymują dzieci w szkołach stacjonarnych.

Edukacja domowa uczy dziecko odpowiedzialności i samodzielności. Wymaga dobrej organizacji, rozwija kreatywność oraz naturalną ciekawość świata. Uczeń nie musi spędzać długich godzin w szkolnej ławce, słuchając teorii, której trudno zapamiętać. Ma możliwość zdobywania wiedzy w różnorodnych sposób. Między innymi dzięki dostępowi do interaktywnych materiałów edukacyjnych.

Jak wygląda nauka w edukacji domowej?

W edukacji domowej rolę nauczyciela dziecka przejmuje rodzic. Jest to duża odpowiedzialność dlatego ważne jest także odpowiednie wsparcie. Dobrym wyborem jest internetowa platforma edukacyjna, która pomaga zorganizować i usystematyzować naukę. Szkoły online, które udostępniają uczniom i rodzicom nowoczesne narzędzia oraz rozwiązania do nauki to ogromna pomoc. Takie miejsca zapewniają zwykle kompleksowe rozwiązania, które dbają o wszystkie potrzeby dzieci i rodziców. Budują wspierającą społeczność, umożliwiają kontakt z nauczycielami i specjalistami, organizują edukacyjne warsztaty, dbają o integrację tworząc cykliczne wydarzenia i eventy.

Nauka w edukacji domowej jest nastawiona na rozwój kompetencji XXI wieku. Są one kształtowane zarówno w trakcie codziennej nauki jak i na różnorodnych warsztatach czy zajęciach dodatkowych. Należą do nich krytyczne myślenie, samodzielne wyszukiwanie informacji, kreatywność, praca w grupie, myślenie projektowe.

Edukacja domowa daje zatem mnóstwo możliwości i co ważne można korzystać z niej w czasie trwania roku szkolnego.