Dumne i piękne miasto królów – najlepsze oblicze Krakowa

one-day-cracow-tour

Miasto Królów – już sama nazwa brzmi dumnie, tworzy podniosłą atmosferę i sprawia, że myślimy o Krakowie w innych kategoriach, niż o innych miastach. Są ku temu ważne powody, bo historia tego miasta nadaje się na kilkusetstronicowe księgi, które wciągną każdego fana dawnych dziejów. Mimo upływu lat, Kraków nie zapomniał o swojej przeszłości, a wręcz przeciwnie – jest z niej dumny i chwali się nią przy pomocy muzeów, pomników i zabytków. Jednocześnie obok tego wszystkiego pojawia się postęp, nowoczesne budownictwo i atrakcje turystyczne na miarę dwudziestego pierwszego wieku.

Opracowując ten poradnik dla osób chcących zwiedzić Kraków, zdecydowaliśmy się skupić na obu aspektach i przedstawić atrakcje, które zaspokoją potrzeby kulturalne i historyczne oraz takie, które zapewnią świetną zabawę.
Krakowskie atrakcje zlokalizowane w centrum

W przypadku każdego większego miasta, zwiedzanie zwykle zaczynamy od Rynku Głównego, na który najłatwiej się dostać i który jest zwykle centrum. Nie inaczej jest w przypadku Krakowa, który urzeka malowniczym, pięknym Rynkiem z Pomnikiem Adama Mickiewicza pośrodku. Wokół skupione są świetne restauracje, a prowadząca do rynku ulica Floriańska obfituje w ciekawe puby. Jest to miejsce, w którym o każdej porze dnia i nocy znajdziemy tłumy turystów, więc panuje charakterystyczny, podróżniczy nastrój. Koniecznie trzeba się zatrzymać przed Kościołem Mariackim, z którego o pełnych godzinach rozbrzmiewa hejnał, niosąc się po całym rynku. Jeśli masz więcej czasu, zaplanuj wycieczkę do wnętrza kościoła, by na własne oczy zobaczyć wielki ołtarz Wita Stwosza, o którym traktują wszystkie podręczniki historyczne.

Kopiec Kraka

Gdy już będziesz mieć dość tłumów i zabytkowych atrakcji, czas przenieść się na coś świeższego, nowego. W tym celu warto zaplanować jako kolejny punkt Kopiec Kraka, który cechuje się dużą powierzchnią zieloną. Ta na pewno uspokoi twoje nerwy i pozwoli się zrelaksować. Co ważne, ze szczytu rozciąga się świetny widok na miasto – jest to jedno z lepszych miejsc na zrobienie widowiskowych zdjęć panoramy Krakowa. Jeżeli trafiłeś na dzień, gdy pogoda Kraków jest słoneczna i ciepła, to koniecznie udaj się na obrzeża miasta, a dokładniej na Zakrzówek. Ten zalany kamieniołom słynie ze spektakularnego widoku, bo w letnie dni woda przybiera lekko turkusowy kolor. To doskonałe miejsce do opalania się i podziwiania widoków. Można nawet skorzystać z atrakcji, jaką jest nurkowanie pod okiem instruktora. Zdecydowanie zabronione jest natomiast samodzielne kąpanie się w wodzie, bo jest to szalenie niebezpieczne – jest to głęboki zbiornik, na którego dnie znajdują się porzucone maszyny czy autobus.

Idealne zakończenie zwiedzania

Koniec wycieczki warto spędzić na Kazimierzu, podziwiając drugie najważniejsze miejsce w Krakowie. Gdy już tam będziesz, koniecznie skosztuj słynnych zapiekanek, które uważane są za najlepsze w całym mieście. Choć Kazimierz nie jest centrum wszystkich atrakcji, to ma w sobie charakterystyczny urok i ciekawą architekturę. Żeby przekonać się, dlaczego jest tak popularnym miejscem w Krakowie, trzeba po prostu udać się tam na spacer.

Wycieczki zagraniczne