Drukarka laserowa – tak czy nie?

print-2797178_960_720

Drukarka laserowa jest jednym z najbardziej powszechnych typów urządzeń elektronicznych konsumenckich wykorzystywanych do odtwarzania obrazów cyfrowych na różnych nośnikach, w szczególności na papierze, podłożach i innych kompatybilnych powierzchniach. Jest to w szczególności drukarka odporna na uderzenia, która działa poprzez wystrzeliwanie wiązki laserowej na ujemnie naładowany, mechaniczny i światłoczuły cylinder zwany bębnem.

Laser zasadniczo tworzy wzór na bębnie, który zostaje pokryty tonerem. Ponadto, ze względu na ładunki elektryczne, dodatnio naładowany toner przywiera do obszarów bębna z ładunkiem ujemnym i dalej do powierzchni papieru. Ciepło i ciśnienie są wykorzystywane do dalszego stapiania tonera na papierze, dzięki czemu odtworzony obraz cyfrowy jest trwały.

Zalety i zastosowania drukarki laserowej

Jedną z zalet drukarek laserowych jest szybsze drukowanie w porównaniu z innymi typami drukarek, takimi jak:

• drukarki atramentowe
• drukarki igłowe.

Wysokiej jakości modele monochromatyczne mogą drukować ponad 200 stron na minutę, podczas gdy modele kolorowe mogą drukować ponad 100 stron na minutę. Szybszy proces drukowania przekłada się zarówno na produktywność, jak i opłacalność, zwłaszcza gdy stawia się na takie rozwiązania jak toner do drukarki hp laserjet p1102. W związku z tym drukarka laserowa jest idealna w warunkach biurowych, które wymagają wydruków o dużej objętości. Ponadto, chociaż jest droższa niż drukarka atramentowa, długoterminowe oszczędności kosztów przy pracy na dużych nakładach są znaczną zaletą.

Drukarki laserowe wytwarzają również drobniejsze i wysokiej jakości teksty i grafikę niż ich odpowiedniki. Zwróć uwagę, że drukarki igłowe znacznie bledną w porównaniu z ostrością tekstów. Ponadto, chociaż drukarki atramentowe również wytwarzają wysokiej jakości teksty i grafikę, tylko modele premium i droższe mogą konkurować czołowo ze standardowymi modelami drukarek laserowych.

Idealnie nadają się do użytku biurowego lub miejsc wymagających drukowania dużych nakładów, ponieważ zazwyczaj drukują szybciej niż większość drukarek atramentowych z prędkością ponad 200 stron na minutę w trybie monochromatycznym i ponad 100 stron na minutę w przypadku drukowania w kolorze.

Wady i ograniczenia drukarki laserowej

Oczywiście cena nadal jest istotną wadą drukarek laserowych. Jeśli szuka się czegoś do użytku domowego i osobistego, a także w niektórych warunkach biurowych z wymaganiami dotyczącymi druku niskonakładowego, drukarki atramentowe mogą zapewniają lepszy stosunek jakości do ceny. Drukarki laserowe ogólnie nie radzą sobie dobrze z bardzo złożonymi obrazami. Chociaż istnieją nowsze modele, które mogą odtwarzać dokładniejsze wydruki fotografii, fotograficzne drukarki atramentowe są domyślnym wyborem dla tego scenariusza użycia. Rozmiar jest również ograniczeniem. Typowe drukarki laserowe zajmują więcej miejsca na biurku niż drukarki atramentowe. Mechanizm wewnątrz drukarki laserowej jest również delikatny. W większości przypadków uszkodzenia określonych komponentów, takich jak bęben lub laser, są niemożliwe do naprawy, a zatem wymagają wymiany części lub całego zespołu.