Chcesz mieć zawsze czysty dywan? Dowiedz się, o co musisz zadbać!

living-room-4686683_960_720

Wełna jest najczęściej stosowanym naturalnym włóknem do produkcji dywanów. Ma dobre właściwości ochronne, takie jak ochrona przed plamami, sprężystość i odporność na glebę.

Dywany wełniane są jednak znacznie delikatniejsze niż dywany syntetyczne i wymagają bardziej uważnej pielęgnacji. Dlatego w tym miejscu zapewniamy najlepsze sztuczki i wskazówki, aby utrzymać wełniany dywan w idealnym stanie, w zależności od problemu. Jeśli jednak sam nie czujesz się na siłach, by zajmować się profesjonalnym praniem – profesjonalne pranie dywanów w dzielnicy Bemowo może Ci spodobać się jeszcze bardziej.

Najważniejsze: regularnie odkurzaj!

Czyszczenie musi odpowiadać ilości brudu osadzającego się na dywanie – im więcej brudu na dywanie, tym bardziej dokładny musi być program konserwacji. W tym sensie konieczne jest regularne odkurzanie. Użyj wysokiej jakości odkurzacza z miękkim włosiem, aby delikatnie wstrząsnąć zabrudzonym brudem i kurzem domowym.

W przypadku nowych dywanów producenci zalecają lekkie i częste odkurzanie (w miarę możliwości codziennie) w pierwszym tygodniu w celu usunięcia kłaczków, kurzu i puchu. Następnie należy kontynuować dokładne odkurzanie co najmniej raz w tygodniu i częściej w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Pamiętaj, aby dodać to do listy kontrolnej dotyczącej porządnego czyszczenia domu.

Profesjonalne czyszczenie przez ekstrakcję gorącą wodą lub czyszczenie na sucho

Jak czyścić wełniany dywan za pomocą czyszczenia na sucho lub parą? Ponieważ dywany wełniane są bardziej wrażliwe niż dywany syntetyczne, należy uważnie wykonywać wszelkie procedury. Producenci dywanów nie zalecają czyszczenia szamponem, ani czyszczenia parą. Zamiast tego zalecają czyszczenie wykonywane przez certyfikowanych techników dywanów przy użyciu metod usuwania gorącej wody lub czyszczenia suchych dywanów, co 12–18 miesięcy.

To tchnie nowe życie w dywan i usuwa jeden z głównych powodów znacznego stępienia kolorów – oleistą, lepką warstwę. Oto jak przykładowe metody są wykonywane.

Czyszczenie ekstrakcyjne ciepłą wodą na sucho

Jest to najbardziej skuteczna dostępna profesjonalna procedura czyszczenia dywanów. Do produkcji gorącej wody (zmieszanej z detergentem) głęboko między włóknami przedmiotów używana jest maszyna klasy przemysłowej. To skutecznie usuwa nagromadzony brud i kurz.

Jednocześnie mocne urządzenie ssące na dyszy prawie odkurza około 95% wilgoci, gleby i usuniętego brudu. Czyszczony obiekt pozostaje lekko wilgotny, dzięki czemu może szybko wyschnąć.

Metoda czyszczenia dywanów na sucho

Czyszczenie na sucho zostało specjalnie opracowane, aby poradzić sobie z delikatnymi przedmiotami, takimi jak włókno naturalne, takie jak wełna. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najlepsza metoda usuwania plam. Proces jest prosty i doskonały do odświeżenia. Działa poprzez nanoszenie nietoksycznego proszku o niskiej zawartości wilgoci na stos dywanu i wcieranie za pomocą obrotowej szczotki. W ten sposób proszek przykleja się do resztek brudu i pyłu. Na koniec przedmiot jest odkurzany, dzięki czemu proszek jest usuwany wraz ze wszystkimi niechcianymi cząsteczkami.