Szafa dopasowana do przestrzeni i potrzeb domowników – jak wybierać?

szafa-dopasowana-do-przestrzeni-i-potrzeb-domownikow-jak-wybierac

Z drzwiami przesuwnymi czy uchylnymi? Z drążkiem i półkami, a może tylko z częścią na wieszaki, za to z uzupełnieniem o komodę? Wybierając szafę kierujemy się głównie wyposażeniem jej wnętrza, wymiarami, a także estetyką. Istnieje jednak o wiele więcej elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Podpowiadamy, jak wybrać szafę nie idealną, lecz tę, która idealnie odpowiada na potrzeby wszystkich domowników.

Wymiary dopasowane do pomieszczenia i przestrzeni

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie wymiary będą odpowiednie do danego pomieszczenia lub wyznaczonej na garderobę przestrzeni. Maksymalne wymiary zależą nie tylko od metrażu pomieszczenia, ale i tego, czy mają się w nim znaleźć dodatkowe meble. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pojemna szafa o dużych gabarytach, w małym lub średnim pomieszczeniu może sprawiać wrażenie przytłaczającej. Z kolei w obszernych salonach, sypialniach czy garderobach, nawet będących w stanie pomieścić szafę o nietypowych rozmiarach, wybór tej mniejszej i uzupełnionej o dodatkowe meble do przechowywania ubrań oraz dodatków, może się okazać wizualnie lepszym zabiegiem.

Rozważając, gdzie ustawić szafę, zwracajmy zatem uwagę na to, jak będzie wyglądała w efekcie końcowym. Co znajdzie się w pobliżu niej; które dekoracje będą stanowiły uzupełnienie, a także w jaki sposób zostanie oświetlona ta część pomieszczenia.

Drzwi przesuwne czy uchylne?

Szafa może mieć drzwi przesuwne bądź uchylne. Zdecydowanie więcej osób decyduje się na wybór mebla z drzwiami przesuwnymi. To rozwiązanie uniwersalne, sprawdzające się w większości pomieszczeń i przestrzeni. Jest również pożądane w miejscach, do których dostęp jest ograniczony. W małych pokojach taki system otwierania nie zabiera zbędnie przestrzeni i pozwala na swobodne poruszanie się domowników. Drzwi przesuwne mogą być również zastosowane w miejscach nietypowych, np. pod schodami lub przy ścianach skośnych.

Tradycyjne drzwi uchylne nie wychodzą jednak z mody, co udowadniają propozycje ze sklepu iHome24. Ten typ drzwi ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwalają one na niezależne otwieranie tylko wybranych części szafy, bez ukazywania wnętrza, które ma pozostać niewidoczne dla osób postronnych. Niezależnie otwierane drzwi sprawdzają się w przypadku, gdy z szafy korzysta kilku domowników. Wbrew pozorom uchylny sposób otwierania może być zastosowano nawet wtedy, gdy w grę wchodzi zagospodarowanie niewielkiego wnętrza. Wystarczy postawić na węższe szafy, słupki, które mogą mieć drzwi zajmujące znacznie mniej miejsca po otwarciu. System ten sprawdza się również, gdy szafa oferuje płytkie wnętrze.

Wnętrze szafy

Szafa we wnętrzu może mieć półki, część przeznaczoną na drążek, ale i szereg dodatkowych elementów – szuflady, wysuwane kosze, specjalne przegrody na bieliznę lub dodatki stylizacyjne. W największych garderobach nie brakuje uchwytów przygotowanych z myślą o wygodnym dostępie do sprzętów AGD, np. odkurzacza lub żelazka. Na co warto postawić? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Połączenie półek i części z drążkiem to najbardziej klasyczne i uniwersalne rozwiązanie. Warto szukać szaf z dodatkowymi szufladami, aby zachować porządek w bieliźnie i drobnych akcesoriach, np. paskach, krawatach, a nawet biżuterii. Szuflady nie muszą być widoczne od zewnątrz. Jeśli domownicy wolą jednolitą taflę drzwi zasłaniającą całe wnętrze, szuflady mogą mieć postać koszy wysuwanych dopiero po otwarciu drzwi.

Na zewnątrz

Drzwi zewnętrzne – zarówno otwierane przesuwnie, jak i w systemie uchylnym – można zaopatrzyć w lustro. To korzystne rozwiązanie, ponieważ od razu można się przejrzeć w lustrze, ocenić swoją stylizację i dokonać zmian, bez wychodzenia do innego pomieszczenia. Lustro ma jeszcze jedną zaletę – optycznie powiększa pomieszczenia i nadaje wrażenia, że przestrzeń jest jaśniejsza, przyjaźniejsza oraz bardziej komfortowa w codziennym użytkowaniu. Część zewnętrzna ma niebagatelne znaczenie dla całej aranżacji wnętrza. A o tym, w jaki sposób zadbać o wystrój każdego pomieszczenia w domu, można przeczytać na stronie naturalnebudownictwo.pl.

Bez szafy nie obejdzie się żadna garderoba! Znajdujemy dla niej miejsce także w sypialni i w przedpokoju. Spełnia ona przede wszystkim praktyczne funkcje, bo pozwala na uporządkowanie ubrań, dodatków i bielizny pościelowej. Poza tym to element wyposażenia, który powinien się wpisywać w stylistykę danego wnętrza. Z powyższymi wskazówkami uda się wybrać szafę, która spełni oczekiwania wszystkich domowników i będzie spójna estetycznie z aranżacją.