Dobry adwokat – kiedy i dlaczego warto się do niego zgłosić?

kraków tytko

Nie każda kwestia prawna wymaga skorzystania z pomocy adwokata. Jednak w wielu sytuacjach, w których toczy się spór prawny,możesz nie chcieć ryzykować, że pójdziesz do sądu sam, bez porady doświadczonego prawnika, który może ci pomóc. W rzeczywistości, mimo że dobra reprezentacja prawna może nie być tania, może pomóc Ci wyjść z wielu nieprzyjemnych sytuacji, takich jak rozwód, utrata pracy lub naruszenie nietykalności.

Podczas gdy sytuacja prawna każdej osoby jest inna, zdarzają się sytuacje, w których naprawdę należy zatrudnić prawnika. W rzeczywistości brak współpracy z adwokatem w niektórych przypadkach może prowadzić do zerwania umów, utraty roszczeń lub nawet kary więzienia. Poniżej znajduje się kilka najważniejszych powodów, dla których warto zatrudnić adwokata.

1. Prawo jest skomplikowane

Jeśli nie jesteś adwokatem, prawdopodobnie nie posiadasz odpowiedniej prawnej wiedzy w niektórych przypadkach. Nawet doświadczeni prawnicy zazwyczaj nie reprezentują siebie w sądzie. Ponadto adwokaci specjalizują się w jednej lub kilku dziedzinach praktyki prawnej, takich jak:

  • obrona karna
  • prawo podatkowe

Solidna sprawa może szybko rozwikłać się bez pomocy wyszkolonego i emocjonalnie oddzielonego adwokata. Podobnie, nie zatrudnienie prawnika przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej, przeglądanie umowy lub podejmowanie innych wysiłków z potencjalnymi konsekwencjami prawnymi może skutkować innymi problemami, których można uniknąć.

2. Nie masz adwokata? To możesz kosztować więcej!

O co chodzi? Sprawa karna może określić, czy spędzasz czas za kratkami, a sprawa cywilna może cię dotknąć finansowo. Poza tym jest wielu adwokatów cywilnych, którzy nie zbierają od ciebie ani grosza, chyba że wygrają sprawę. Ponadto możesz być uprawniony do ubiegania się o opłaty prawne jako powód w sprawie cywilnej, więc zatrudnienie prawnika może rzeczywiście zaoszczędzić Twoje pieniądze.

3. Prawnicy wiedzą, jak rzucać wyzwanie dowodom

Bez odpowiedniego szkolenia prawniczego możesz nie być w stanie stwierdzić, czy kluczowy dowód przeciwko Tobie został nieprawidłowo uzyskany, czy zeznania świadka przeczą wcześniejszemu oświadczeniu. A czy laboratorium kryminalne właściwie radziło sobie z dowodami na każdym etapie? Dobry adwokat w krakowie dowie się wszystkiego i prawdopodobnie jeśli będzie miał ku temu u podstawy – obali te dowody.

4. Złożenie niewłaściwego dokumentu lub postępowanie według niewłaściwej procedury może źle wpłynąć na Twoją sprawę

Jeśli nie jesteś adwokatem, możesz zmagać się z terminami i protokołem prawidłowego wypełnienia i złożenia niektórych dokumentów prawnych. Jedno spóźnione lub nieprawidłowe zgłoszenie może wykoleić Twoją sprawę, opóźnić daną procedurę prawną lub – co gorsza – wyrzucić sprawę całkowicie z obiegu (ale nie na twoją korzyść).

5. Mają dostęp do świadków i ekspertów, których potrzebujesz

Adwokaci zależą od rozbudowanej sieci specjalistów, którzy pomagają klientom w ich sprawach. Większość osób niebędących adwokatami nie zna osobiście typów specjalistów, którzy mogą pomóc w odkryciu lub zakwestionowaniu dowodów lub zeznań strony przeciwnej.