Jak dobrać odpowiednie narty?

backcountry-skiiing-1363750_640

Zima zawsze przegrywa z latem w rankingach ulubionych pór roku, pomimo tego spora grupa ludzi wyczekuje białego pucu, szczególnie w górach. Mowa oczywiście o narciarzach i narciarkach wyczekujących, każdego roku śnieżnej zimy. W Polsce sezon zimowy rozpoczyna się w okolicach grudnia, ale warto przygotować się do niego wcześniej, aby być w pełni gotowym na pierwszy śnieg.

Stając przed decyzją o zakupie nowych nart zastanawiamy się jak je wybrać. Podstawowym aspektem, na który zwraca się uwagę jest wzrost i waga. Nie mniej istotne są styl jazdy oraz poziom doświadczenia. Stopnia doświadczenia nie da się pominąć, gdyż osoby rozpoczynające naukę będą stawiać głównie na stabilizację i komfort jazdy a osoby doświadczone szukające większych wrażeń polegających na szybkiej jeździe będą wymagać innego sprzętu. Pomówmy jednak o pewnych cechach nart, które mają główne znaczenie.

Długość uważana jest za najważniejszy element determinujący wybór narty i słusznie. Jako osoba początkująca powinniśmy zwrócić nasz wzrok ku nartą długim gwarantującym większą stabilizację, ale nie pozwalającymi osiąga takich prędkości jak na krótkich nartach. Im dłuższa narta tym jazda jest bardziej komfortowa. Oczywiście istnieje pewien limit długości, męskie narty nie powinny przekraczać wysokości czoła właściciela, w przypadku kobiet jest mowa o wielkości maksymalnej do nosa.

Mamy długość to czas spojrzeć na szerokość, ta ma podobne znaczenie jak długość. Im szersza narta tym większą stabilność zachowuje się podczas zjazdów i skręcania. Dwa kolejne aspekty to taliowanie i twardość, z których pierwszy odpowiada za zwrotność drugi natomiast ma wpływ na szybkość. Jeżeli chcesz mieć dobre narty, które wytrzymają wiele sezonów sprawdź koniecznie narty Head.

Narty Head – czy warto?

Na rynku nart pojawia się wielu producentów, którzy próbują swoich sił, ale często nie dostarczają produktów wysokiej jakości i szybko muszą zawijać biznes. Marka Head podobnie jak Atomic to co innego, istnieje na rynku od 1950 i nie zanosi się, aby najbliższe lata miały być jej ostatnimi. Head jest renomowanym producentem sprzętu dla sportowców i nie chodzi tutaj tylko o narty, choć to istotny element ich działalności. Howard Head, który uczył się jeździć na ciężkich drewnianych nartach stwierdził, że coś tu jest nie tak i na pewno da się udoskonalić ten sposób poruszania. Stworzyły lekkie i zwrotne narty, które bardzo szybko zyskały wierne grono odbiorców.

Wielu profesjonalnych sportowców jak Alexis Pinturault czy Wendy Holdener na nartach marki Head zdobywało swoje najważniejsze trofea. Czy to znaczy, że narty Head powinny zainteresować głównie sportowców? Jakby powiedział klasyk „nic bardziej mylnego”.Obecnie narty zjazdowe Head sprzedawane są w wariancie damskim, męskim i dziecięcym.  Znawcy tematu podkreślają jakość wykonania nart, która stoi na najwyższym poziomie często nieosiągalnym dla wielu innych firm. Profesjonalne podejście do produkcji nart gwarantuje, że będą one stanowić idealny sprzęt do rozpoczęcia swojej przygody z narciarstwem. Niezależnie jaki model wybierzesz masz pewność, że sprawdzi się przy rekreacyjnej jeździe, a gdy będziesz chciał przyśpieszyć nie będzie z tym problemu. Oczywiście pewne modele mają przewagi nad innymi w konkretnych aspektach.

Weźmy pierwszy z brzegu przykład nart damskich HeadEpic Joy będących bardzo lekką konstrukcją pozwalającą na dynamiczne skręty. Prosty i elegancki design przypadnie do gustu wszystkim narciarką ceniącym na co dzień minimalizm. W procesie produkcji udało się stworzyć nart idealne do szybkiej jazdy, które doskonale sobie radzą podczas jazdy na krawędziach. Ten model najlepiej spisuje się na dobrze przygotowanych stokach.

Inną propozycją do znalezienia w sklepach narciarskich są narty Head Standard, które jak sama nazwa wskazuje są podstawowym typem nart dla narciarzy w każdym wieku i o każdej wadze. Gdy założysz te uniwersalne narty bardzo szybko poczujesz, że to jest to czego potrzebowałeś. Choć nazwa prosta, należy pamiętać, że są to narty równie zaawansowane jak inne modele i nie stępują im pod względem stosowanych technologii produkcji.

Narty firmy Head stanowią bardzo fajne rozwiązanie dla wszystkich osób chcących rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem albo wprowadzić ją na zupełnie nowy, wyższy poziom.