Do jakich miejsc zajrzeć w Krakowie, żeby wycieczka była udana?

krakow-134090

Kraków jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Ma nie tylko wyjątkowe położenie, ale również wielowiekową historię, której ślady można znaleźć na każdym kroku. Aby dobrze zwiedzić i poznać miasto, nie wystarczy dzień czy dwa. Jeśli jednak mamy ograniczony czas, warto zadbać o to, by zobaczyć najważniejsze miejsca.

Będąc w Krakowie przede wszystkim warto wybrać się na krakowski rynek, który o każdej porze roku tętni życiem. Można tu podziwiać wyjątkową architekturę, a także zjeść coś dobrego na którymś z pobliskich straganów. Koniecznie trzeba również obejrzeć Sukiennice, czyli jedno z najważniejszych miejsc w całym mieście. Kiedyś był to targ, obecnie we wnętrzu Sukiennic możemy spotkać sprzedawców pamiątek, gdzie każdy turysta z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na stoiskach dostępne są różne pamiątki związane z Krakowem, mapy, pocztówki, ciekawe publikacje, a także biżuteria i rękodzieło. To doskonałe miejsce, w którym można nie tylko kupić ciekawe pamiątki z podróży, ale również nabyć prezent dla rodziców czy kogoś bliskiego na różne okazje.

Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem

Zwiedzając Kraków nie można również zapomnieć o kościele Mariackim, który jest symbolem całego miasta. To właśnie z wieży tego kościoła grany jest powszechnie znany hejnał. Co więcej, w kościele Mariackim możemy również podziwiać ołtarz wykonany przez Wita Stwosza, jedno z najpiękniejszych dzieł polskiej sztuki sakralnej. Na rynku warto również obejrzeć stary ratusz, z którego dawnej architektury pozostała praktycznie jego wieża. We wnętrzu ratusza obecnie funkcjonuje informacja turystyczna oraz niewielkie muzeum. W sezonie letnim turyści mogą również wejść na ratuszową wieżę, z której rozpościera się piękny widok na historyczną dzielnicę Krakowa. Ciekawym miejscem jest również jedna z najpopularniejszych ulic w Krakowie, ulica Grodzka. Jest ona bardzo zatłoczona, gdyż znajduje się przy niej sporo lokali gastronomicznych, restauracji czy knajpek, a przy tym ma wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę starego Krakowa. Przy Grodzkiej znajduje się tez jeden z piękniejszych krakowskich kościołów, kościół św. Piotra i Pawła. Bardzo często przy nim stoją uliczni grajkowie, którzy dodatkowo dodają klimatu temu miejscu.

Zwiedzanie Wawelu na zewnątrz i wewnątrz

Zwiedzający powinni również wybrać się na Wawel, miejsce o wielowiekowej historii, monumentalne i po prostu piękne. Najlepiej zwiedzać Wawel z przewodnikiem, gdyż dzięki temu można o wiele lepiej poznać tego miejsca. Warto podczas zwiedzania zajrzeć do katedry oraz do krypt, można również wspiąć się na wieżę, w której znajduje się najsłynniejszy i jeden z najgłośniejszych dzwonów w Polsce Zygmunt. W czasie zwiedzania Wawelu warto również przywitać się ze Smokiem Wawelskim, który siedzi sobie u stóp królewskiego zamku. Ciekawym punktem zwiedzania Krakowa, szczególnie dla miłośników sztuki, jest Muzeum Czartoryskich. Można w nim obejrzeć potężną kolekcję sztuki europejskiej, między innymi słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.