Dlaczego warto założyć sobie aparat?

smile-122705__340

Zwykle, kiedy mówi się o aparatach na zęby, to wspomina się przede wszystkim o poprawie wyglądu. To niebagatelna korzyść, ale tak naprawdę estetyka twarzy nie jest często ani jedyną, ani nawet najważniejszą przesłanką do tego, żeby zapisać się na wizytę do dobrego ortodonty. Co jeszcze można zyskać dzięki aparatowi?

Prawidłowa funkcja żucia

Jeśli zęby są tylko odrobinę poza swoim prawidłowym położeniem, to żucie nie będzie upośledzone w widocznym stopniu. Kiedy jednak odchylenie się zwiększa, w celu utrzymania efektywności życia, pojawiają się wadliwe nawyki, mające w założeniu zniwelować braki. Ich wykształcenie jest zawsze podświadome i pacjent nie ma nawet pojęcia, że popełnia błąd. Tymczasem takie nawyki po pewnym czasie rozszerzają swój zasięg i mogą objawiać się także poza żuciem.

Samo rozdrabianie pokarmu i tak najczęściej nie przebiega prawidłowo. Pojawiać się więc mogą problemy z trawieniem i przyswajaniem substancji odżywczych. Wbrew pozorom to właśnie w jamie gębowej zachodzi najważniejszy proces wstępnego trawienia i jeśli tutaj pojawi się dysfunkcja, dalsze procesy i tak już będą upośledzone.

Poprawa napięcia tkanek

Nigdy nie jest tak, że skrzywienie zębów ogranicza się tylko do nich. Jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jak twierdzą ortodonci z gabinetu orto.info.pl, wadliwe ustawienie zębów po pewnym czasie powoduje również nieprawidłowe ustawienie tkanek miękkich. Mięśnie są albo przesadnie napięte, albo zanadto rozluźnione (co prowadzi do pogłębienia problemów z żuciem i pogorszenia estetyki twarzy). Towarzyszy temu ogólne osłabienie okolicznych tkanek miękkich, co prowadzi do przyspieszonego ujawniania oznak starzenia, ale także może osłabiać czynność aparatu mowy lub na przykład zmniejszać skuteczność oddychania przy wysiłku (czyli oddychania przez usta).

Wszystkie te efekty będą występowały oczywiście z różnym nasileniem w zależności od tego, jak duża będzie wada zgryzu. Sam fakt, że istnieje ryzyko powikłań tak poważnych, związanych z samym tylko nieprawidłowym przestrzennym ułożeniem zębów, jest już wystarczającym sygnałem do tego, żeby rozważyć założenie aparatu lingwalnego.

Zdrowie przede wszystkim

teeth-whitening-3154793_640Warto też dodać, choć to już bardziej powszechna wiedza, że wada zgryzu często wiąże się z częstszym występowaniem chorób przyzębia. U osób z wadą zgryzu zdecydowanie szybciej dochodzi do powstania ognisk próchniczych i zwykle też mają one poważniejszy charakter, a leczenie jest trudniejsze. Jeśli odchylenia są duże, to zęby ścierają się w sposób patologiczny, co także może powodować ból, a także – w związku z kompensacją wad zgryzu przez staw skroniowo-żuchwowy – uszkodzenia w obrębie tego połączenia. To chyba wystarczająco dużo powodów, żeby przestać stawiać estetykę na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o pozytywne skutki noszenia aparatu ortodontycznego.