Dlaczego warto zadbać o izolację kanałów wentylacyjnych w swoim domu?

commercial-air-conditioning-2571306_1280

Większość domów z centralnym ogrzewaniem opiera się na systemie kanałów powietrznych, które dostarczają powietrze i utrzymują przepływ powietrza z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli masz nieizolowane kanały na strychu lub w przestrzeni pod dachem, lub jeśli potrzebujesz komercyjnego ogrzewania i chłodzenia, tracisz wiele korzyści, jakie izolacja może zapewnić.

Nawet jeśli masz już izolację poddasza, inwestycja w izolację kanałów może pomóc Twojemu domowi w utrzymaniu maksymalnej wydajności i zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Wykonawca może sprawdzić przewody w Twoim domu i pomóc Ci zdecydować, czy należy je zaizolować, oraz pomóc w wyborze najlepszego materiału do izolacji przewodów dla danej przestrzeni. Jak więc korzystna jest izolacja kanałów wentylacyjnych? Więcej na ten temat przeczytasz pod tym linkiem: https://purios.com/blog/izolacja-kanalow-wentylacyjnych.

1. Może obniżyć rachunki za media

Dodanie izolacji do przewodów może obniżyć rachunki za media nawet o 30% każdego miesiąca i zaoszczędzić setki złotych rocznie. Izolacja może trwać od 15 do 25 lat, a w tym czasie koszt dodania izolacji zwróci się wielokrotnie dzięki oszczędnościom energii. Chociaż kwota, jaką zaoszczędzisz, będzie się znacznie różnić w zależności od konkretnego systemu i projektu kanałów, dodatkowe korzyści, jakie izolacja zapewnia Twojemu domowi, sprawiają, że jest to opłacalna inwestycja.

2. Izolacja zmniejsza obciążenie systemu

Kiedy nadejdzie lato, twój klimatyzator będzie miał dużo pracy, aby utrzymać spokój. Dodanie izolacji może dłużej utrzymać chłód w domu, dzięki czemu klimatyzator może robić przerwy i zapobiegać zużyciu i leczeniu. Im mniej musi pracować Twoja klimatyzacja, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz na konserwacji i naprawach, co oznacza, że koszt dodania izolacji zwróci się jeszcze szybciej w połączeniu z pieniędzmi zaoszczędzonymi na energii.

3. Utrzymuje twój dom bardziej komfortowy!

Jeśli w twoich kanałach występuje wyciek powietrza i utrata ciepła, klimatyzowane powietrze nie może utrzymać temperatury podczas podróży przez twoje kanały. Dodanie izolacji utrzyma odpowiednią temperaturę klimatyzowanego powietrza i zapewni równomierne ogrzewanie i chłodzenie w całym domu. Kiedy temperatura osiąga ekstremalne temperatury, możesz pozostać w środku i zachować komfort bez względu na to, w jakim pomieszczeniu się znajdujesz.

4. Poprawia jakość powietrza w Twoim domu

Utrzymywanie izolacji kanałów może zapobiegać powstawaniu pleśni w kanałach spowodowanych gromadzeniem się wilgoci i kondensacji. Zabezpieczy również drewno wokół kanałów przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, które mogą rozprzestrzeniać pleśń w całym domu, a także naruszyć integralność belek nośnych domu.

Dodatkowo izolacja poprawi działanie filtra powietrza, gdy powietrze nie ucieka przez kanały. Może to być szczególnie problematyczne dla osób z astmą i alergiami, ale nawet jeśli nie masz problemów z oddychaniem, możesz wdychać szkodliwe gazy z urządzeń, które dobrze uszczelniony, izolowany system kanałów może usunąć.

5. Utrzymuje ciszę w domu

Jeśli dźwięk rozchodzi się po całym domu, jest tak samo prawdopodobne, że pochodzi z otworów wentylacyjnych, jak z cienkich ścian. Izolacja z włókna szklanego może tłumić hałas, dzięki czemu urządzenie będzie działać ciszej, co może pomóc ci zmniejszyć głośność telewizora i znacznie ułatwić rozmowę, gdy klimatyzacja jest na pełnych obrotach.