Deska Snowboardowa – jak wybrać?

Snowboarder jumps in forest freeride in powder. Sheregesh ski resort

Planujesz rozpocząć przygodę ze snowboardem? Zanim kupisz właściwy dla siebie sprzęt powinieneś zebrać dostępne informacje, poznać zasady i kategorie sprzętu.

Profil deski

  • All mountain czyli snowboard uniwersalny. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, ta deska będzie idealna dla Ciebie. Zazwyczaj najtańsze z miękkich desek, dobre do jazdy w puchu, na krawędziach czy do skakania na snowparku.
  • Freeride – przeznaczone są do jazdy w puchu, stosunkowo miękkie i wąskie. Opowiednio dopasowane mogą być wykorzystywane do nauki jazdy.
  • Freestyle –  Jak mówi sama nazwa deska przeznaczona do jazdy po snowparku, half-pipe czy slide’ów po poręczach. W tym wypadku kluczowa jest twardość deski i nasze umiejętności. Twarda deska skutecznie utrudnia nam naukę, więc nie jest to polecana deska dla początkujących. Miękka deska nie przeszkodzi nam w nauce.
  • Boardercross- deska dla zaawansowanych, przeznaczona do skakania i jazdy na krawędziach. Jej twardość sprawia, że doskonale wykonuje nasze polecenia. Jednak jej największym minusem jest to, że nie wybacza błędów.

snowboard4

Szerokość deski

Im węższa deska tym szybciej zmienisz krawędzie, co przekłada się na mniejszą ilość siły jakiej będziesz potrzebować do skrętu. Mylnie uważa się, że im węższa deska tym mniejsza stabilność. Szerokość dostosowujemy do wielkości buta, nie powinien on wystawać więcej niż 1-2 cm przy palcach oraz pięcie. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać buty razem z deską. Różnica wielkości buta przy tym samym rozmiarze jednak różnych firm może wynosić nawet 2-3 cm!

Długość

Wybranie odpowiedniej długości to ciężki orzech do zgryzienia dla początkujących. Pomocna będzie poniższa tabelka.

tabela (1)

Deska powinna być dłuższa gdy:

– Jesteś szczupły/a i wysoki/a

– Jest bardzo miękka

Deska powinna być krótsza gdy:

-Jest bardzo twarda

-Jesteś niski/niska i/lub masz nadwagę

Snowboarder jumps in forest freeride in powder. Sheregesh ski resort

Rdzeń

Tu wybór jest prosty, są 2 rodzaje rdzeni: drewniany i piankowy.

Deski piankowe zazwyczaj tańsze, przeznaczone są JEDYNIE dla dzieci poniżej 35 kg. Dominują One  supermarketach. Łatwo je złamać, są mało elastyczne, skręcanie na takiej desce jest utrudnione. Na szczęście rdzeni piankowych jest coraz mniej, i nawet dziecięce egzemplarze wycofują się z tego rozwiązania.

Jak rozpoznać rdzeń? Najlepiej sprawdzić w katalogu, nalepce na desce lub zapytać bezpośrednio sprzedawcy. Możemy także zrobić to na słuch. Chwyć deskę w pionie i lekko uderz nią o podłoże, drewniany rdzeń wydaje czysty, przyjemny dla ucha dźwięk podobny do uderzenia drewnem o podłoże. Deska piankowa wydaje pusty, bez echa, nieprzyjemny dla ucha dźwięk

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej deski jest kluczowy dla wygodnej i co najważniejsze bezpiecznej jazdy. Dobrze dobrana deska to zakup na lata. Jeśli dalej nie jesteś przekonany czy dobrze wybierzesz, poproś o radę sprzedawcę w RENOMOWANYM sklepie. W tym wypadku warto zapłacić więcej, i mieć pewność, że deska nie złamię się po jednym sezonie użytkowania.

Szusuj i korzystaj z dobrych stacji narciarskich. Możesz teraz poszaleć na stokach poza feriami, kiedy jest mniej osób i jest atrakcyjna oferta freeskihotele.pl. Łatwiej wtedy poćwiczyć i poprawić swoje umiejętności.

freeskihotele-pl