Darowizna moto – dobra na wiele sposobów

car-4305163_1280

Jeszcze parę lat temu przekazywanie samochodu na cele charytatywne było popularnym gambitem podatkowym. Jak darowizna kraków wygląda dzisiaj? Cóż, jeśli masz auto złom, prawdopodobnie nie da ci to dużej ulgi podatkowej. Z drugiej strony, jeśli masz samochód, który może być używany przez organizację charytatywną, darowizna może być znaczna.,

Dlaczego darowizna?

Jeśli masz samochód w przyzwoitym stanie technicznym, przekazując go w formie darowizny możesz zrobić coś dobrego na wiele sposobów.

1. Możesz pomóc organizacji charytatywnej, w której pracę wierzysz: może to wydaje się oczywiste (większość z nas przekazuje darowizny na cele charytatywne, których pracę wspieramy), ale to prawda.

2. Zapewnij organizacji charytatywnej pojazd do użytku: Tak długo, jak Twój samochód nadaje się do użytku, wiele organizacji charytatywnych może z niego dobrze korzystać: dostarczając posiłki osobom starszym, zabierając ludzi do lekarzy lub cokolwiek innego, co wspiera misję charytatywną. Niektóre z twoich najlepszych wyborów dla organizacji charytatywnych, które faktycznie wykorzystują ofiarowane samochody do swoich działań, obejmują różnego rodzaju organizacje non-profit. Na poziomie lokalnym pomyśl o kolegiach społecznościowych i szkołach zawodowych; ich programy edukacyjne wykorzystują przekazane samochody do szkolenia mechaników.

Uzyskaj ulgę podatkową

Przepisy są surowe od czasu zmiany prawa, a proces jest bardziej skomplikowany, ale nadal można uzyskać odliczenie zbliżone do wartości rynkowej. Jeśli przekażesz samochód – musisz otrzymać pisemne zawiadomienie od organizacji charytatywnej stwierdzające, że został on „sprzedany na warunkach rynkowych pomiędzy niepowiązanymi stronami” oraz jaki był dochód brutto ze sprzedaży. Jeśli samochód będzie wykorzystywany przez organizację charytatywną w swoich programach, otrzymasz pisemne zaświadczenie o jego przeznaczeniu i planowanym czasie użytkowania. Organizacja charytatywna nie może sprzedawać ani wymieniać pojazdu przed planowanym czasem użytkowania. Jeśli samochód jest wart więcej – musisz również uzyskać niezależną wycenę stwierdzającą, że tak właśnie jest. Dobrym pomysłem może być dołączenie niezależnej wyceny i certyfikatu organizacji charytatywnej również do zwrotu.

Unikaj kłopotów z samodzielną sprzedażą samochodu

Nie będziesz musiał płacić za ogłoszenia prasowe. Nie będziesz też zajmować się telefonami ani e-mailami — ani nie będziesz musiał pokazywać samochodu potencjalnym kupującym i targować się o cenę sprzedaży.

Bezpłatny odbiór – wiele organizacji charytatywnych, które przyjmują samochody, odbiera je i odwozi za darmo. Ale musisz zdać sobie sprawę, że organizacja charytatywna odliczy ten koszt od wartości samochodu, co zmniejszy Twoje odliczenia podatkowe. Oczywiście, jeśli holowanie stanowi znaczny procent wartości samochodu, zawsze możesz jeździć nim samemu.

Darowizny bezgotówkowe są częstym wyzwalaczem audytów. Tak więc, po dokonaniu hojnej darowizny, upewnij się, że dokładnie udokumentowałeś transakcję i zachowałeś dokumenty w swoim pliku podatkowym.