Czyszczenie soczewek okularowych – co jest najlepszym rozwiązaniem?

book-4002375_1280

Krystalicznie czyste soczewki okularowe Bródno – użytkownicy okularów uwielbiają to wspaniałe uczucie, gdy zakładają okulary po wyczyszczeniu i znów cieszą się niezakłóconym widzeniem. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby nasze okulary były zawsze czyste, a smugi, zacieki i odciski palców należałyby do przeszłości?

Właściwa pielęgnacja soczewek zapewnia nie tylko lepsze widzenie. Wydłuża również żywotność twoich okularów. Niewłaściwe czyszczenie może również uszkodzić nowoczesne soczewki, nawet jeśli mają twardą powłokę odporną na zarysowania. Mamy kilka wskazówek, jak czyścić okulary: szybko, dokładnie i delikatnie w domu i poza domem.

Najważniejsza wskazówka do czyszczenia zapewniająca optymalną widoczność

Nawet jeśli są często używane w ostateczności, chusteczki czy rękawy koszuli z pewnością nie są najlepszym rozwiązaniem. Artykuły odzieżowe i chusteczki higieniczne często pozostawiają na soczewkach cząsteczki kurzu lub brudu, powodując mikrozarysowania. To stopniowo pogarsza jakość soczewek, co powoduje pogorszenie widzenia. Zarysowań nie można usunąć ani z plastikowych, ani szklanych soczewek. Nawet jeśli wada tylko pozornie ma charakter kosmetyczny, mikrodrobne rysy rozpraszają światło, podrażniając oko. To często oznacza, że musisz kupić nowe okulary.

Prawidłowe czyszczenie okularów – co robić?

Poniższa zasada dotyczy zarówno dokładnego czyszczenia okularów w domu, jak i szybkiego, ale skutecznego czyszczenia, gdy jesteś poza domem: zacznij od przetarcia ściereczką z mikrofibry lub złożoną ściereczką do czyszczenia soczewek delikatnie po powierzchni, aby najpierw usunąć zanieczyszczenia cząstki brudu.

Szybkie czyszczenie – także poza domem

Jeśli musisz szybko wyczyścić soczewki okularowe, nie ulegaj pokusie używania rękawa koszuli, szalika itp. Do czyszczenia soczewek, gdy nie ma Cię w domu, chusteczki do soczewek są idealnym rozwiązaniem – praktycznie nie zajmują miejsca i są od razu gotowe do użycia. A wszystko to bez szkodliwych dodatków.

W razie potrzeby do kieszeni zmieści się również zwykła ściereczka z mikrofibry, ale suche ściereczki nie zawsze są idealne, zwłaszcza jeśli chodzi o usuwanie tłustych substancji. Lepiej najpierw zwilżyć szmatkę sprayem do czyszczenia, a następnie wyczyścić soczewkę.

Dlaczego optycy często odradzają stosowanie ściereczek do czyszczenia?

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się na rynku, ściereczki do czyszczenia soczewek często zawierały materiały, które mogły uszkodzić soczewki (np. małe kawałki drewna). Ten problem został już rozwiązany. Nawilżone chusteczki czyszczące wysokiej jakości są wykonane z mikrodrobnych włókien celulozowych, są delikatne dla soczewek, nie pozostawiają smug i, co najważniejsze, nie zawierają żadnych innych środków chemicznych. Nawiasem mówiąc, są one również idealne do czyszczenia wyświetlacza smartfona lub tabletu – wszystko bez smug.

Wielu użytkowników okularów czyści soczewki pod bieżącą wodą. Może to wymagać większego wysiłku niż użycie profesjonalnych środków czyszczących, ale na pewno przynosi pożądany efekt.