Czy pracodawcy w Krakowie terminowo wypłacają pensje? 

pexels-photo-164501

Terminowe wypłacanie pensji to w większości firm norma i oczywistość, jednak zdarzają się i tacy pracodawcy, którzy mają pewne problemy z terminowością. Jeśli zdarza się to nagminnie, a nie jest jedynie wyjątkiem, warto dochodzić swoich roszczeń na wiele sposobów. Terminowa wypłata pensji to obowiązek, jaki nakłada na pracodawcę prawo pracy i w tej materii nie powinno być żadnych odstępstw.

Pracodawcy w Krakowie raczej nie mają problemów z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń. Pracownicy dużych firm czy instytucji mogą mieć pewność, że ich wypłaty zawsze będą na koncie na czas zgodnie z zapisami zawartymi w umowie o pracę. Jedynie w niewielkich firmach zdarzają się czasem odstępstwa od normy. Najczęściej problemy są wtedy, gdy firma kiepsko radzi sobie finansowo, ma kryzys związany ze spadkiem zleceń lub z niewłaściwym zarządzaniem i pieniędzy w niej po prostu brakuje. W myśl zasady, że z pustego to i Salomon nie naleje, właściciel kiepsko prosperującej firmy nie wypłaci pieniędzy pracownikom wtedy, gdy tych środków po prostu nie posiada. Oczywiście, nie jest to zgodne z prawem i pracownicy mają prawo domagać się wypłaty zaległego wynagrodzenia. W tym czasie nie muszą też świadczyć pracy na rzecz swojego pracodawcy.

Warto sprawdzić, gdzie utknęła wypłata

MEMYJEJ4VBGdy pracownik nie dostanie na czas swojego wynagrodzenia, na początku powinien sprawdzić, jak sprawa ma się w księgowości czy w kadrach firmy. Czasem zdarza się bowiem, że przelewy na wynagrodzenia wychodzą terminowo, a to banki przez pewien czas przetrzymują pieniądze, zanim puszczą je w obieg. Zanim więc zaczniemy mieć pretensje do pracodawcy, upewnijmy się, czy faktycznie przelewy z firmy nie wyszły. Jeśli jednak jest jakiekolwiek opóźnienie z płatnościami z winy pracodawcy, pracownicy powinni być zawsze o tym poinformowani. Raczej nie powinno być problemu, gdy pracodawca poinformuje podwładnych, że w danym miesiącu wyjątkowo i jednorazowo wypłaty nieco się spóźnią. Zawsze jednak trzeba podać dokładny termin wykonania przelewu. Jeśli jednak taka sytuacja będzie powtarzała się często, lepszym rozwiązaniem jest szukanie nowego zatrudnienia niż comiesięczne czekanie na opóźniający się przelew wynagrodzenia.

Lepiej szukać nowej pracy niż bez końca czekać na wypłatę

W przypadku, gdy pracodawca nagminnie nie wysyła wynagrodzeń na czas, zacznijmy od razu szukać nowej pracy. Jeśli przez wiele miesięcy pracodawca ma problem z terminowym przelewaniem pensji, raczej nie ma co liczyć na to, że w najbliższej przyszłości coś się w tej materii zmieni. Poszukiwania zatrudnienia najlepiej jest zacząć od rozejrzenia się w sieci na portalach branżowych, które są dedykowane osobom szukającym pracy. Sprawdzone ogłoszenia praca to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i w jednym miejscu znaleźć sporo ciekawych, atrakcyjnych ogłoszeń, które spełniałyby ich potrzeby i oczekiwania. Szukając pracy w sieci możemy bardzo szybko znaleźć całe mnóstwo ogłoszeń, które na pewno będą nam odpowiadały. Wtedy warto od razu wysyłać dokumenty aplikacyjne, gdyż im szybciej wyślemy nasze CV do potencjalnego pracodawcy, tym większe mamy szansę, że wygramy w starciu z konkurencją i zostaniemy zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne. Portale ogłoszeniowe warto przeglądać codziennie, gdyż nieustannie pojawiają się na nich nowe, aktualne ogłoszenia.