Czy na pewno jesz tak zdrowo jak Ci się wydaje?

asparagus-1307604_960_720

W wielu badaniach stwierdzono, że ludzie prawie zawsze nie jedzą tak wielu warzyw i owoców, jak im się wydaje. Jednak jedzą o wiele więcej tłuszczów i słodyczy, niż im się wydaje. Jak również znacznie więcej ziaren i skrobi niż to, co widzą. Ludzie nie jedzą nawet tak dużo białka, jak im się wydaje.

Przestrzeganie planu żywieniowego nie jest dla wszystkich. Może jednak zapewnić lepszą platformę startową w kierunku udanej zmiany składu ciała, -szczególnie podczas treningu.

Czy istnieją jakieś niezaprzeczalne zasady, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad żywienia?

Tak naprawdę nie. Specjaliści uważają, że przede wszystkim ważne jest, aby plan odżywiania odzwierciedlał Twój styl życia i stanowi to wyjątkowe wyzwanie. To powiedziawszy, oto kilka rzeczy, które często pojawiają się w udanych planach żywieniowych:

  • Jedz warzywa (lub owoce) przy każdym posiłku.

  • Jedz białka za każdym posiłkiem.

  • Odpuść sobie kalorie w postaci płynnej (alkohol, soki, napoje bezalkoholowe – wszystko to i więcej na liście)

  • Staraj się jeść większość węglowodanów w czasie treningu.

Wszystkie te “cechy” można argumentować za i przeciw. Najczęściej trenerzy, którzy popierają inne rozwiązania – tak naprawdę nie skupiają się ostatecznie na sytości i zaburzeniach biologicznych spożywanych pokarmów.

Sytość jest uczuciem pełności i satysfakcji, jaką można uzyskać z jedzenia. Wysoko cukrowe, wysokotłuszczowe i wysoko przetworzone produkty spożywcze dostarczają mniej uczucia sytości i pełności niż mniej przetworzonej żywności.

Osoby, które mają doświadczenie w rejestrowaniu kalorii, będą świadczyć o zjedzeniu śniadania o wysokiej zawartości cukru, takiego jak muesli, jogurt czy sok, a następnie są bardzo głodni – o wiele wcześniej w ciągu dnia. Musisz mądrze rozplanowywać kalorie każdego dnia. Im więcej warzyw, chudego białka i węglowodanów dobrej jakości jesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz podejmował mądre decyzje żywieniowe. Biologiczne zaburzenie żywności odnosi się do wpływu pokarmu na zapalne reakcje jelita, a termiczny efekt karmienia ma również z tym związek.

Jeśli ludzie nie koncentrują się ostatecznie na jakości jedzenia, biorąc pod uwagę wystarczająco długą oś czasu, wtedy ciało nie będzie wyglądać tak, jak się tego oczekuje, nawet jeśli przestrzegasz wytycznych dotyczących poboru energii.

Kaloria to kaloria. Jednak żywność ma różny wpływ na organizm. Czy spodziewałbyś się że 2000 kalorii z pączków, może zrobić to samo z wyglądem Twojego ciała, co 2000 kalorii ryb, ryżu i warzyw?

Oczywiście nie. W związku z tym elastyczne diety i jedzenie w stylu o jakim tu mówimy powinny być pilnowane najprawdopodobniej najwyżej jeden lub dwa dni w tygodniu, a także w dni wolne od pracy. Należy również zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywcze powodują zaburzenia w jelitach i stan zapalny w organizmie – czas coś zmienić. Jeśli nie masz pewności co, jest rozwiązaniem być może najlepiej będzie skontaktować się z dobrym dietetykiem takim jak http://apdietetyka.pl/, który spojrzy profesjonalnie na Twój skład ciała i ustali plan odżywiania.