Czy jest szansa na to, by w krakowskim domu oddychać lepszym powietrzem? Podpowiemy jak to zrobić

Stalker changing reality

Niska jakość powietrza w Twoim domu może mieć duży wpływ na twoje zdrowie i nastrój. Niska jakość powietrza może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak:

  • zanieczyszczenie z zewnątrz,
  • złe materiały budowlane,
  • emisje z ogrzewania i urządzeń.

W Krakowie niska jakość powietrza w pomieszczeniach została powiązana z astmą, zmęczeniem i chorobami płuc. Miasto planuje polepszyć jakość powietrza dzięki “superblokom”, ale zanim się to stanie – sami musimy podjąć działania, które pomogą nam oddychać czystszym powietrzem. Zanim jednak zaczniemy – warto dowiedzieć się jakiej kondycji jest powietrze, którym oddychamy. Istnieje wiele sposobów określania jakości powietrza w pomieszczeniu. Najszybszym sposobem sprawdzenia jakości powietrza w domu jest użycie zestawu do sprawdzania jakości powietrza w domu. Są one stosunkowo tanie i łatwe do uzyskania z lokalnego centrum.

Zestawy do domowych testów jakości powietrza uległy dramatycznej poprawie w ostatnich latach i zapewniają wskazanie jakości powietrza, którą podaje się w 80-90% jako efektywny kosztowny, profesjonalny test. Niezależnie od tego, czy wykonujesz test, czy po prostu chcesz podjąć kroki w celu poprawy jakości powietrza w domu, istnieje wiele sposobów wprowadzania ulepszeń.

Stworzyliśmy listę wskazówek, które pasują do różnych domów i potrzeb ich domowników.

Pamiętaj o tym, by wietrzyć! Przepływ powietrza ma kluczowe znaczenie dla dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach. Uzyskanie dobrego przepływu powietrza w domu usunie stojące powietrze i odświeży powietrze wewnętrzne. Jedną z opcji jest otwarcie drzwi i okien domu, aby odmłodzić jakość powietrza w pomieszczeniach. Oczywiście, jeśli mieszkasz w zatłoczonym mieście takim jak Kraków powietrze na zewnątrz może być bardzo nieprzyjemne i potencjalnie toksyczne. W tym przypadku najlepiej wybrać porę dnia, wczesny poranek lub późny wieczór, kiedy poziom ruchu jest najniższy. Jednak najlepszą opcją do uzyskania powietrza z zewnątrz do domu jest przez specjalne urządzenie podnoszące jakość wentylacji. Urządzenia te umożliwiają przepływ powietrza z zewnątrz przez filtr, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń.

Kuchnia lub miejsce do gotowania są często najlepszą lokalizacją dla tego rodzaju wentylatorów, ponieważ urządzenia i metody gotowania są powszechnym sposobem wprowadzania zanieczyszczeń powietrza do twojego domu. Odpowietrzniki mogą stanowić część istniejącej ramy okiennej lub drzwiowej lub mogą być samodzielną opcją, którą można zamontować w prawie każdą obudowę budynku.

Są jeszcze klimatyzatory – też mogą naprawdę przyczynić się do poprawy jakości powietrza w twoim domu, osuszając powietrze w domu i odświeżając nieświeże powietrze. Prawie wszystkie klimatyzatory zawierają rodzaj filtra, który oczyszcza powietrze, usuwając zanieczyszczenia i pyłki. Podobnie jak wszystkie filtry w domu, ważne jest regularne czyszczenie tych filtrów zgodnie z instrukcjami producenta.

Pamiętaj też, by twoja pościel i ubrania były czyste. Roztocze stanowią główną przyczynę niskiej jakości powietrza. Mogą podrażnić nos i gardło, pozostawiając uczucie zmęczenia i ospałości.

Więcej porad znajdziesz na: https://zdrovi.pl/