Co można zwiedzić w Krakowie na Wawelu – najważniejsze informacje

co-mozna-zwiedzic-w-krakowie-wawel

Trudno sobie wyobrazić wycieczkę po Krakowie bez zwiedzania Wawelu. Przypominamy dzieje Wzgórza Wawelskiego. Podpowiadamy, co można zwiedzić w Krakowie na Wawelu i o czym należy pamiętać planując wawelską ekspedycję.

Wzgórze Wawelskie – pierwszy krok do poznania historii miasta

Wapienne wzniesienie górujące nad smoczym grodem przez wieki pełniło rolę centrum władzy i najważniejszego punktu obronnego w okolicy. Najstarsze budowle sakralne na Wawelu pochodzą prawdopodobnie jeszcze z czasów dominacji Państwa Wielkomorawskiego. Po roku 1000, kiedy ustanowione zostało biskupstwo krakowskie, mecenat nad powstającymi na Wawelu budowlami roztaczali nie tylko królowie i książęta, ale również biskupi. Kiedy za panowania Kazimierza Odnowiciela Kraków stał się oficjalną siedzibą polskiego władcy i jego dworu, wzrósł niepomiernie prestiż wawelskiej rezydencji. Warto również podkreślić, że od czasów Władysława Łokietka katedra krakowska stała się miejscem koronacji monarszych i królewską nekropolią. Obecna świątynia została zresztą wzniesiona w XIV wieku. Na najstarszej pieczęci Kapituły Katedralnej zachował się wizerunek poprzedniej, romańskiej katedry wybudowanej w tym samym miejscu za czasów Władysława Hermana i właśnie za Łokietka zniszczonej przez pożar. Nic nie wiemy o budowli, które poprzedzała katedrę hermanowską. Przebudowę gotyckiej monarszej rezydencji w duchu renesansowym rozpoczął oczywiście Zygmunt Stary przy udziale tak znakomitych artystów jak Francesco Fiorentino i Bartolommeo Berrecci.

Co można zwiedzić w Krakowie na Wawelu – trasy turystyczne

Na zwiedzanie Wawelu warto poświęcić nawet cały dzień. W wersji minimum, obejmującej wizytę w Katedrze i spacer po dziedzińcu krużgankowym Zamku Królewskiego, na wycieczkę wystarczy ok. 1,5 godziny. Do wnętrza świątyni można wejść bezpłatnie. Bilet jest jednak niezbędny, aby dostać się na wieżę i dotknąć serca Dzwonu Zygmunta, a także by zwiedzić krypty. W podziemiach katedry znajdują się groby królów, wieszczów i bohaterów narodowych (zwiedzający mają wstęp wolny jedynie do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której spoczywają marszałek Józef Piłsudski oraz para prezydencka).

Na jakie obiekty koniecznie trzeba zwrócić uwagę? W katedrze jest mnóstwo najwyższej klasy pamiątek historycznych i dzieł sztuki. Każda z wspaniałych kaplic zasługuje na uwagę. Arcydziełem światowej klasy jest słynna Kaplica Zygmuntowska, jedna z pierwszych i najwspanialszych realizacji renesansowych w Polsce. Przyjrzyjcie się Państwo również koniecznie nagrobkom królewskim. Na szczególną uwagę zasługują: prezentujący niezwykłe walory rzeźbiarskie sarkofag Władysława Jagiełły (przypisywany przez jedną z badaczek samemu Donatellowi), wspaniały ekspresyjny nagrobek Kazimierza Jagiellończyka dłuta Wita Stwosza czy wreszcie ujęty w renesansowe obramienie nagrobek Jana Olbrachta – pierwsze renesansowe dzieło w Polsce. Zatrzymajcie się Państwo również koniecznie przy barokowej konfesji św. Stanisława. Warto pamiętać, że bilet obejmuje również wstęp do Muzeum Katedralnego, gdzie zobaczyć można m. in. ofiarowaną Chrobremu przez Ottona III kopię włóczni św. Maurycego.

Odpowiadając na pytanie co można zwiedzić w Krakowie – zamek Królewski to nie tylko wspaniała historia, architektura i wnętrza, ale również olśniewające zbiory sztuki. Cuda te można zobaczyć podczas zwiedzania Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, Prywatnych Apartamentów Królewskich, Skarbca Koronnego i Zbrojowni, wreszcie wystaw Sztuka Wschodu i Wawel Zaginiony. W sezonie wiosenno-letnim można również odwiedzić Smoczą Jamę, Ogrody Królewskie i Basztę Sandomierską, z której roztacza się urokliwa panorama Krakowa.

Wycieczka na Wawel – kilka informacji praktycznych

Mając w planach zwiedzanie Krakowa a konkretnie komnat zamkowych, dla własnego komfortu pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji biletów (dla grup jest obowiązkowa). Bilety na ekspozycje „zamkowe” można nabyć lub odebrać w kasach zlokalizowanych przy Bramie Herbowej (od strony ul. Kanoniczej) oraz w Centrum Informacji Turystycznej tuż za Bramą Bernardyńską (od strony ul. Bernardyńskiej). Bilety na zwiedzanie Katedry czekają na Państwa w budynku usytuowanym naprzeciwko świątyni, podobnie jak audioprzewodniki. Po ekspozycjach zamkowych oprowadzają przewodnicy wewnętrzni. Samo Wzgórze Wawelskie, Królewską Katedrę, dziedziniec krużgankowy i słynną Smoczą Jamę mogą Państwo zwiedzić z licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie, który z pasją opowie o historii tych niezwykłych miejsc. Doskonałą ofertę usług przewodnickich i mnóstwo porad praktycznych znajdą Państwo na portalu: http://krakowzwiedzanie.pl/co-mozna-zwiedzic-w-krakowie/.