Co jest prawdziwą przyczyną smogu w Krakowie?

30513695445_28f1bb235f_b

Kraków w ostatnim czasie zdobył sobie niechlubną sławę jako miasto, które jest najbardziej zagrożone smogiem. Problem jest dosyć poważny, gdyż utrudnia funkcjonowanie mieszkańcom oraz robi kiepskie wrażenie na turystach. Najgorzej jest w sezonie zimowym, gdy powietrze nad miastem jest ciężkie i nie porusza się. Wtedy smog daje się we znaki najmocniej.

Szukając przyczyny smogu w Krakowie, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kwestii. Przede wszystkim, dużym problemem są wielkie zakłady produkcyjne, które mają równie wielkie kominy. Emitują one do środowiska sporo szkodliwych substancji, które unoszą się nad miastem i powodują zanieczyszczenie atmosfery. Niestety, w przypadku zakładów produkcyjnych nie da się ich zamknąć, a jedynie dobrą wodą kadry zarządzającej są próby zmniejszenia emisji spalin. W praktyce może się jednak okazać, że takie działania będą niewystarczające. Bo emisja spalin to nie tylko efekt wielkich zakładów produkcyjnych. Do smogu przyczynia się na co dzień wielu mieszkańców miasta.

Spaliny z gospodarstw domowych

Dużym zagrożeniem dla krakowskiej atmosfery są nie tylko wielkie zakłady produkcyjne, ale również zwykłe gospodarstwa domowe. Owszem, emisja spalin z jednego gospodarstwa nie jest bardzo wielka, jeśli jednak przemnożymy to przez tysiące czy dziesiątki tysięcy gospodarstw, może się okazać, że takie spaliny również mogą mieć realny wpływ na smog. Właściciele gospodarstw domowych, szczególnie domków jednorodzinnych, często palą w piecach czym popadnie w poszukiwaniu oszczędności. Niestety, oszczędności w portfelu mogą być powodem wielkich szkód wyrządzanych środowisku naturalnemu. Właściciele domków jednorodzinnych powinni więc mieć świadomość, że w ramach swoich oszczędności działają przeciwko naturze i przyczyniają się do powstawania smogu, na który tak bardzo narzekają.

Lepiej postawić na bardziej ekologiczne rozwiązania

Osoby, które palą w tradycyjnych kominkach, powinny więc zamienić zwykłe kominki na kominki elektryczne. To świetne rozwiązanie, które ma wartość ekonomiczną, użyteczną, a także pożyteczną dla środowiska. Kominki elektryczne są wygodne w użytkowaniu, działają na prąd, nie emitują więc do środowiska żadnych spalin. Co więcej, można je montować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Na ignif.com można znaleźć szeroki wybór urządzeń grzewczych, które z pewnością będą cieszyć się dużym zainteresowaniem przyszłych użytkowników. Kominki elektryczne są wygodne i proste w obsłudze, a przy tym nie mają żadnych wad, jakie mają tradycyjne kominki. Inwestycja w taki rodzaj kominków jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem, które na pewno spodoba się osobom posiadającym własne domy jednorodzinne. Nie trzeba mieć miejsca na przechowywanie opału, nie trzeba regularnie dorzucać do ognia ani też wynosić sadzy czy regularnie czyścić kominka. Wystarczy użyć pilota, aby podgrzać lub ochłodzić otoczenie.

Zobacz również http://IGNIF