Szukając ekologicznych rozwiązań pasujących do naszego domu, nie sposób nie wybrać pompy ciepła. Urządzenie odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu zdobywa coraz więcej zwolenników. Działanie pompy ciepła można porównać do pracy lodówki- lodówka chłodzi swoje wnętrze, czego skutkiem jest ogrzane powietrze, oddawane do pomieszczenia, w którym się znajduje. Urządzenie pobiera ciepło pochodzące z otoczenia, na przykład wody, gruntu lub powietrza, nazywanego dolnym źródłem i przekazuje to ciepło instalacji grzewczej, zamontowanej w domu. Dzięki ekologicznemu rozwiązaniu pompa ciepła nie potrzebuje żadnego paliwa do swojego działania, oprócz prądu niezbędnego do działania sprężarki, odpowiedzialnej za pompowanie energii cieplnej z dolnego źródła.
Dodatkowym atutem wynikającym z korzystania z ekologicznej pompy ciepła jest brak negatywnego wpływu na środowisko. Pompa podczas swojego działania nie produkuje dymu, popiołu ani innych niepożądanych w środowisku substancji. Dobrze dobrana pompa ciepła generuje niewielkie koszty związane z działaniem- jej eksploatacja jest bardziej opłacalna niż w przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania. Korzyści płynące z użytkowania pompy ciepła idealnie pasują do ogrzewania krakowskiego powietrza, które ze względu na stopień zanieczyszczenia potrzebuje ekologicznych rozwiązań.
Jak wybrać ekologiczne ogrzewanie w Krakowie?
Jeśli wybór ogrzewania padł na pompę ciepła właśnie to pozostaje nam wybór rodzaju urządzenia, dobór mocy do metrażu lokalu oraz odpowiedni metraż. Pierwszym, co należy wykonać, to wybrać rodzaj pompy ciepła, ze względu na źródło pozyskiwanej energii. Jak wspomniano wyżej istnieją pompy pobierające ciepło z wody, gruntu lub powietrza. Należy zdecydować się na najbardziej korzystny wariant, który najlepiej sprawdzi się w naszym konkretnym lokum. Skupiając się na konkretnym modelu należy wybrać taki, który będzie w stanie ogrzać cały dom, któremu montujemy owe ogrzewanie. Mówiąc o konkretnym modelu nie możemy zapomnieć o modelu, spełniającym kryteria standardów budowlanych określonych w WT2021, szczegółowo określających wymagania dotyczące domu energooszczędnego.
Wśród modeli dostępnych na rynku warto wybrać kompaktowy, nietrudny w montażu model, który stosunkowo łatwo serwisować, co jest ważne przy prawidłowej pracy sprzętu. Pompy ciepła w Krakowie objęte są programem dotacji z programu „Czyste powietrze”, co dodatkowo zachęca do skorzystania. Spełniając określone formalności można otrzymać częściowe sfinansowanie zakupu i montażu profesjonalnej pompy ciepła, co znacząco obniży koszty inwestycji. Decydując się na ekologiczne rozwiązania warto wziąć pod uwagę połączenie pompy powietrza i paneli fotowoltaicznych. Panele generujące prąd z energii słonecznej zapewnią energię potrzebną nie tylko do pracy sprężarki w pompie ciepła, ale wspomogą codzienne funkcjonowanie całego gospodarstwa domowego. Jeśli zdecydowałeś się na pompę ciepła, to zapraszamy po więcej informacji na pompy ciepła Kraków.