6 ciekawostek na temat betonu – sprawdź czy znasz je wszystkie!

kraków beton

Beton jest najpopularniejszym materiałem budowlanym od tysiącleci. Służy do tworzenia nie tylko budynków, ale także tam, chodników, jezdni, różnego rodzaju ścian i pokładów mostów. Beton jest tak wszechobecny, że łatwo go przyjąć za pewnik.

Jednak Beton B 15 cena jest fascynującym materiałem.

Oto kilka rzeczy, których większość ludzi prawdopodobnie nie wie o betonie:

1. Beton nie jest cementem.

Łatwo jest zmieszać beton i cement. Beton powstaje z cementu po zmieszaniu cementu z wodą, piaskiem i żwirem. Sam cement jest drobnym, szarym proszkiem. Większość cementu używanego do produkcji betonu to cement portlandzki. Cement portlandzki jest cementem hydraulicznym, co oznacza, że twardnieje pod wodą. Ma swoją nazwę, ponieważ ma ten sam szary kolor, co kamień znaleziony na wyspie Portland w Wielkiej Brytanii.

2. Im dłużej beton pozostaje mokry, tym jest silniejszy.

Reakcja chemiczna między cementem a wodą, która powoduje, że beton jest mocny. Im dłużej cement może pozostać mokry, tym jest silniejszy. Dlatego budowniczowie nie chcą zbyt szybko wysuszać betonu i starają się zachować wilgotność przez co najmniej trzy dni.

3. Bardzo niskie temperatury zapobiegają stwardnieniu betonu.

Zimna pogoda spowalnia tempo twardnienia betonu. Beton wylewany w zimowe dni musi być chroniony, ponieważ kryształy lodu w cemencie mogą pogarszać jego zdolność do prawidłowego stwardnienia i osłabienia go. Gdy beton jest chroniony przed powietrzem zewnętrznym, wytwarzane przez niego ciepło zapobiega jego zamarznięciu.

4. Starożytni Rzymianie używali betonu.

Beton jest tak trwały, że niektóre betonowe konstrukcje, które zbudowali starożytni Rzymianie, są nadal obecne. Panteon jest jedną z tych struktur. Jego kopuła jest największa na świecie wykonana z niezbrojonego betonu. Aby zrobić cement, Rzymianie zmieszali wapno gaszone z rodzajem popiołu wulkanicznego o nazwie pucolana. Ludzie zapomnieli, jak wytwarzać cement po upadku Cesarstwa Rzymskiego, ale umiejętność ożyła w XVIII wieku.

Inne konstrukcje wykonane głównie z betonu obejmują:

  • Zapora Hoovera
  • Kanał Panamski

Utworzenie kanału Erie wymagało dużych ilości cementu. W 1818 roku inżynier Canvass White znalazł wystarczająco dużo skał w hrabstwie Madison w stanie Nowy Jork, aby móc wytworzyć naturalny cement hydrauliczny. Duża część tego cementu została wykorzystana do stworzenia kanału Erie. Również Kraków w dużej części składa się z betonowych konstrukcji – wystarczy dobrze się rozejrzeć.

5. Beton staje się silniejszy na przestrzeni lat

Jeśli beton jest odpowiednio wymieszany, wylany i utwardzony, z upływem czasu staje się silniejszy. To wzmocnienie może trwać przez dziesięciolecia. Wynika to z faktu, że wodorotlenek wapnia w cemencie pochłania dwutlenek węgla i zamienia się w węglan wapnia. Węglan wapnia lub CaCO3 znajduje się w skałach, takich jak marmur i wapień, i nie rozpuszcza się w wodzie.

6. Można wykonać beton imitujący inne materiały

Nowe technologie umożliwiają betonowi naśladowanie innych, droższych materiałów. Należą do nich kamień, taki jak granit lub trawertyn, płytki ceramiczne, porcelana, drewno, bruk, cegła lub skóra.